70 lat od lądowania w Normandii. Największa taka operacja w historii. ZDJĘCIA
1 Wojska alianckie pod dowództwem generała Dwighta Eisenhowera, w liczbie ponad 1 miliona 450 tysięcy żołnierzy, walczyły na wybrzeżu Atlantyku od Normandii do Holandii. Ich główną część stanowiły oddziały amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie.
AP
2 Przeciwko nim zmobilizowano ponad 380 tysięcy żołnierzy niemieckich pod naczelnym dowództwem feldmarszałka Gerda von Rundstedta. W walkach brali też udział polscy żołnierze z 1. Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka, polskie dywizjony RAF i nasze okręty wojenne. Desant wspomagali polscy lotnicy i marynarze.
AP / Anonymous
3 Najcięższe walki toczyły się na plaży Omaha - poległo na niej aż 5 tysięcy amerykańskich żołnierzy.
AP
4 Operację "Overlord" wspierało blisko 7 tysięcy amerykańskich i brytyjskich okrętów wojennych, statków transportowych i barek desantowych oraz 11 tysięcy 600 samolotów bojowych i szybowców.
AP
5 Podczas stu dni walk, zginęło i zostało rannych blisko 210 tysięcy żołnierzy niemieckich, po stronie aliantów - ponad 226 tysięcy osób. Szacuje się, że ofiarami było również ponad 14 tysięcy francuskich cywilów.
AP
6 D-day wyznaczono na 6 czerwca 1944 roku, ze względu na pełnię księżyca, co dawało szansę na powodzenie operacji. Po zrzuceniu dwóch dywizji powietrzno-desantowych, bombardowaniu lotniczym i ostrzale z okrętów wojennych, o godzinie 6.30 w Normandii wylądowali alianci. Utworzono pięć przyczółków na plażach: Utah, Omaha, Gold, Juno i Sword, na których w pierwszym rzucie znalazło się ponad 130 tysięcy żołnierzy. Początkowo opór niemiecki był słaby, jednak później po wezwaniu rezerw, wywiązały się zaciekłe walki.
PAP/EPA / BRITISH MINISTRY OF DEFENCE HANDOUT
7 Naczelne dowództwo sprawował generał Dwight Eisenhower, siłami lądowymi dowodził generał Bernard Montgomery, lotniczymi - marszałek Leigh-Mallory, a morskimi - admirał Bertram Ramsay. Wojskami niemieckimi kierował feldmarszałek Gerd von Rundstedt.
PAP/EPA / BRITISH MINISTRY OF DEFENCE HANDOUT
8 Podczas desantu na plażach Normandii polskie okręty "Ślązak", "Krakowiak" i "Dragon" ostrzeliwały wybrzeże, zaś "Błyskawica" i "Piorun" osłaniały flotę inwazyjną. W armadzie transportowej znalazło się osiem statków Polskiej Marynarki Wojennej.
PAP/EPA / BRITISH MINISTRY OF DEFENCE HANDOUT
9 Do walki na lądzie Polacy włączyli się pod koniec lipca. Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka wsławiła się w bitwie pod Falaise w sierpniu 1944 roku, nie pozwalając Niemcom wydostać się z okrążenia. Generał Montgomery oceniając bitwę, powiedział: „Niemcy byli jakby w butelce, a polska dywizja była korkiem, którym ich w niej zamknęliśmy.”
PAP/EPA / BRITISH MINISTRY OF DEFENCE HANDOUT
10 Klęska pod Falaise zmusiła Niemców do rewizji planów dotyczących utrzymania Francji, a przekroczenie Sekwany przez aliantów 19 sierpnia, zakończyło operację "Overlord". 25 sierpnia wojska sprzymierzone weszły do Paryża, a do końca września wyzwoliły całą Francję.
PAP/EPA / BRITISH MINISTRY OF DEFENCE HANDOUT
11 Mimo, że nie udało się wypełnić na czas wszystkich założeń inwazji - nie udało się pierwszego dnia walk zdobyć Caen, czy Bayeux - to alianci odnieśli zdecydowane zwycięstwo. Udało się utrzymać przyczółki, a drugi front stał się faktem.
PAP/EPA / BRITISH MINISTRY OF DEFENCE HANDOUT
12
PAP/EPA / BRITISH MINISTRY OF DEFENCE HANDOUT
13
PAP/EPA / BRITISH MINISTRY OF DEFENCE HANDOUT
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję