Jak powiedział przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak, o odrzuceniu wniosku o przyznanie koncesji na nadawanie TV Trwam na multipleksie cyfrowym zdecydowały względy ekonomiczno-finansowe.

Reklama

Przewodniczący KRRiT poinformował, że roczne koszty nadawania na multipleksie to ok. 10 mln zł. Tymczasem z dokumentów, które wpłynęły do KRRiT, wynika, że działalność operacyjna Fundacji Lux Veritatis w ciągu ostatnich trzech lat przynosiła stratę, a pozostałe przychody - najprawdopodobniej zbiórki wśród wiernych - malały- dodał.

Szef KRRiT podkreślił, że majątek fundacji został oszacowany na 90 mln zł, jednak większość z tej kwoty to pożyczka uzyskana od polskiej prowincji zakonu redemptorystów i termin jej spłaty mija w okresie, na który miała zostać przyznana koncesja. Na pytanie o warunki jej spłaty nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Otrzymaliśmy informację, że jest to okryte pewnym rodzajem dyskrecji między stronami, które umawiały się na tę pożyczkę - powiedział Dworak.

Jak dodał, sprawa koncesji na nadawanie na pierwszym multipleksie nie dotyczy jednego nadawcy, a jest procesem tworzenia całego multipleksu. Ten proces nie może się załamać, nie możemy zwiększać ryzyka narażania go przez to, że któryś z podmiotów prezentuje dużą niepewność ekonomiczno-finansową - powiedział Dworak.

Radio Maryja podało we wtorek wieczorem, że Fundacja Lux Veritatis w związku z nieprzyznaniem przez KRRiT koncesji dla Telewizji Trwam "złoży skargę do sądu cywilnego".

Prezes Fundacji o. Tadeusz Rydzyk powiedział we wtorek w Telewizji Trwam i Radiu Maryja, że decyzje KRRiT to bardzo świadome, bardzo dokładnie zaplanowane działanie na szkodę Kościoła. To jest jeden z etapów szkodzenia Kościołowi, zresztą jest to automatycznie działanie na szkodę Polski. (...) Popatrzmy jaka Polska mogłaby być i spytajmy, dlaczego tak nie jest. Dodałbym, co ci rządzący robią dla Polski, dla jednoczenia narodu wokół wszystkich problemów naszych, dla rozwoju wszystkich - mówił o. Rydzyk.

Reklama

Zakonnik podkreślił, że pan przewodniczący (Dworak) i KRRiT postąpili wbrew prawu, złamali prawo już przy przyznawaniu miejsc na multipleksie. Teraz to, co pan przewodniczący mówi o nas, to jest po prostu obłudne odwracanie uwagi od swoich nieprawidłowości. Działa na zlecenie, no kogoś... Wpisuje się w szkodzenie Kościołowi, niszczenie Polski - dodał o. Rydzyk.

Wcześniej dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz na antenie Radia Maryja mówiła, iż Dworak nie powiedział o tym, że zysk Fundacji w poszczególnych latach był bardzo wysoki (te dane są ogólnie dostępne), wynosił 1 mln zł, 6,5 mln zł, 3,5 mln zł w kolejnych latach podczas gdy firmy, które uzyskały koncesje, osiągały wyniki ujemne w wysokości pond 2,6 mln zł, 2,2 mln zł, czy 1 mln zł, czy 3 tys. zł, bądź uzyskiwały zysk w wysokości 5 tys. zł czy 19 tys. zł. Dodała, że nadużyciem jest stwierdzenie o pozyskiwaniu przychodów operacyjnych ze zbiórek kościelnych, ponieważ fundacja nie jest kościelną osobą prawną.