Rozmowy o miejscu dla stacji ojca Tadeusza Rydzyka na pierwszym multipleksie zdominowały wspólne posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji ds. Kontroli Państwowe.

Reklama

Sprawozdawczyni projektu uchwały Barbara Bubula z PiS wniosła poprawki, zgodnie z którymi NIK miałaby zbadać konkursy na przydział koncesji. Podczas pierwszego decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji TV Trwam nie dostała miejsca, bo sytuacja finansowa nadawcy stacji, fundacji Lux Veritatis nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia. Drugi został z kolei rozstrzygnięty na jej korzyść.

Przeciwny kontroli jest przewodniczący KRRiT Jan Dworak.

- Już w tej chwili powstaje zamieszanie ustrojowe, które wynika tylko z jednego, z chęci nacisku, rozliczenia Krajowej Rady, i to politycznego - przekonywał. I jednym tchem dodał: - Do chwili obecnej żaden organ państwa nie wydał orzeczenia, które kwestionowałoby postępowanie Krajowej Rady. W tej sytuacji domaganie się kontroli NIK uważam za nadmierne.

Dotychczas rada przyznała koncesję na nadawanie TV Trwam i TVP Kids, podczas gdy do rozdysponowania są nadal dwa miejsca, dla kanału edukacyjnego i filmowego.