Sąd w Glostrup pod Kopenhagą 41-letniego mężczyznę, uczestnika wyemitowanego jesienią 2020 roku odcinka programu "Ultra smider tojet" ("Ultra zrzuca ubrania"), uznał za winnego molestowania seksualnego dziecka oraz posiadania 3 tys. pornograficznych zdjęć oraz filmów z nieletnim.

Reklama

Zapytany o sprawę szef kanału dla dzieci telewizji DR Morten Skov Hansen oświadczył, że traktuje ją "bardzo poważnie". W e-mailu o mediów napisał, że "uczestnik nie został skazany w związku z udziałem w programie", a "podczas nagrania dorośli byli oddzieleni od dzieci". Jak podkreśla portal, ostatecznie telewizja usunęła z internetu odcinek z udziałem pedofila.

W programie "Ultra smider tojet" dorośli - mężczyźni oraz kobiety w różnym wieku i o różnym wyglądzie - rozbierają się do naga przed klasą 11-latków, aby "promować pozytywne nastawienie do ciała" oraz "rozwiewać wątpliwości dotyczące organów płciowych". Najmłodsi mogą zadawać nawet najbardziej wstydliwe pytania.

Premiera pierwszego odcinka odbyła się w 2019 roku, wywołując liczne kontrowersje, głównie jednak poza Danią. Produkcja miała wysoką oglądalność wśród widzów i doczekała się dwóch sezonów. Licencje na własne wersje wykupiły telewizje w Holandii oraz Norwegii.