Nietypowa księga będzie owocem współpracy niemieckich wikipedystów oraz tamtejszego wydawnictwa Bertelsmann, które zdecydowało się przenieść zasoby internetowej skarbnicy wiedzy na papier. Tom zatytułowany "The One-Volume Wikipedia Encyclopedia" ("Jednotomowa Encyklopedia Wikipedii") ukaże się na rynku we wrześniu tego roku. Będzie zawierać 25 tysięcy najpopularniejszych i najczęściej czytanych tekstów z niemieckiej edycji Wikipedii (w istniejącej od 2001 r. internetowej niemieckojęzycznej wersji encyklopedii zamieszczono ponad 777 tys. artykułów). Podobnie jak w przypadku wersji on-line opisy będą wzbogacone o zdjęcia, mapki oraz rysunki. Z racji ograniczonego miejsca czasem będą one nieco krótsze niż w oryginale.

Reklama

Pierwsze, próbne strony tytułu zaprezentowano w piątek podczas konferencji społeczności wikipedystów "Wikimania 2008", która odbyła się w egipskiej Aleksandrii. Pokazane strony zawierały hasła na literę K. Wśród nich znalazły się artykuły poświęcone "Unabomberowi", czyli Theodorowi Kaczynskiemu, kawie oraz meksykańskiej malarce Fridzie Kahlo.

Oczywiście wydawcy nie zapomnieli o autorach poszczególnych tekstów. Jak wynika z relacji niemieckich wikipedystów, wszyscy autorzy opublikowanych artykułów zostaną wymienieni z imienia i nazwiska. Indeks współtwórców księgi może zawierać aż 90 tysięcy pozycji. Gdyby wypisać imiona i nazwiska autorów po przecinku, ich spis liczyłby aż 27 stron!

Wydawcy podkreślają, że ich celem nie było po prostu przedrukowanie Wikipedii, ale raczej próba uchwycenia ducha naszych czasów. "Myślimy o tym trochę jak o encyklopedycznym roczniku" - wyjaśniała w rozmowie z "The New York Times" Beate Varnhorn, redaktor Bertelsmanna.

Wiele haseł będzie dotyczyło bieżących wydarzeń lub zjawisk. "Mogą one mówić o niemieckim bestsellerze, popularnym programie telewizyjnym czy nowym gadżecie elektronicznym - hasłach, których próżno szukać w tradycyjnej encyklopedii" - dodała Varnhorn.

Jednotomowa Wikipedia ma trafić do księgarni we wrześniu tego roku. Wolumin będzie kosztował zaledwie 19,95 euro. Za wykorzystanie nazwy "Wikipedia" w tytule Bertelsamnn zapłaci 1 euro od każdej sztuki książki. Pierwsze wydanie zaplanowano na około 20 tysięcy egzemplarzy. Jeśli okaże się ono sukcesem, firma nie wyklucza wznawiania i aktualizowania tytułu w kolejnych latach.