Żyjący w latach 1906-1980 doktor Asperger "w pewien sposób przystosował się do nazistowskiego reżimu" i za lojalność pomagano mu w karierze zawodowej - napisał historyk medycyny Herwig Czech z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu.

Reklama

Zdaniem badacza Austriak "publicznie legitymizował politykę higieny rasowej, w tym przymusowe sterylizacje, i wielokrotnie aktywnie współpracował przy nazistowskim programie eutanazji dzieci".

Asperger należał też do różnych organizacji związanych z nazistami, ale nie do NSDAP - napisano w artykule.

W swojej analizie Czech badał wiele publikacji, w tym dotychczas niewykorzystywane dokumenty archiwalne, prywatne archiwa lekarza i studia przypadków jego pacjentów. Mowa m.in. o dokumencie z 1940 roku, według którego Asperger "zgadzał się z ideami narodowosocjalistycznymi w kwestii rasy i ustawy o sterylizacji".

Reklama

AFP zauważa, że doktor Asperger podczas wystąpień publicznych mówił o swoim przywiązaniu do podstawowych zasad nazistowskiej medycyny. Po zaanektowaniu Austrii przez III Rzeszę Niemiecką w marcu 1938 roku zaczął opatrywać raporty diagnostyczne pozdrowieniem "Heil Hitler".

Według autora artykułu w "Molecular autism" Asperger zalecił umieszczenie dwóch dziewczynek, w wieku dwóch i pięciu lat, w klinice Am Spiegelgrund, która mieściła się w wiedeńskim szpitalu psychiatrycznym Steinhof. To tam zginęło, w większości w wyniku otrucia, prawie 800 dzieci "nieczystych rasowo". Oficjalnie wysłane tam przez Aspergera dziewczynki umarły na zapalenie płuc.

Reklama

Ten sam lekarz był również członkiem komisji, która decydowała o losie około 200 chorych dzieci z innego szpitala; uznano, że 35 z nich nie da się wykształcić i dzieci te później umarły - wynika z badania Czecha.

Zespół Aspergera to rodzaj autyzmu, charakteryzujący się m.in. upośledzeniem umiejętności społecznych czy komunikacyjnych. Początkowo doktor Asperger opisał to zaburzenie jako "psychopatię autystyczną", a po jego śmierci w latach 80. nazwę zmieniono na pochodzącą od nazwiska lekarza.