Inne
Reklama

Igrzyska coraz bardziej przypominają wyścigi F1. Liczy się nie tylko przygotowanie zawodników, ale także to, w czym staną na starcie. Przy wyśrubowanych wynikach czołówki już nie godziny treningu, lecz nowoczesne gadżety mogą zdecydować o zwycięstwie. W tym roku również one będą zdobywały medale. Przedstawiamy wynalazki, z których skorzystają najlepsi.

Inne

Fastskin Lzr Racer

Chyba żaden strój sportowy nie budzi takich emocji, co Fastskin Lzr Racer - słynny kostium do pływania firmy Speedo. Od czasu premiery w lutym tego roku pobito w nim ponad 30 rekordów świata. Postęp był tak spektakularny, że korzystających z Fastskin zawodników próbowano oskarżać o doping. Mimo to wiadomo, że większość pływaków walczących o medale w Pekinie wystąpi właśnie w tym stroju.

Na czym polega sekret superkostiumu? Jak twierdzą producenci, nawiązuje on krojem do układu mięśni delfina. Działa niczym gorset: ściska kluczowe partie tułowia oraz nóg zawodnika. Dzięki temu nie tylko idealnie przylega do ciała, ale także minimalizuje wibracje skóry i zbędne ruchy mięśni. Jego wierzchnia warstwa jest wodoodporna. Wszystko to powoduje, że pływak porusza się w wodzie znacznie szybciej niż w tradycyjnym stroju. Fastskin jest owocem współpracy specjalistów z NASA, inżynierów z Australijskiego Instytutu Sportów oraz najlepszych pływaków na świecie. Został wykonany ze specjalnie zaprojektowanego tworzywa - tkaniny z włókien nylonu, spandeksu oraz poliuretanu. Jego poszczególne części nie zostały zszyte, ale zespolone za pomocą ultradźwięków.

"Gdy wskoczę do wody w Fastskinie, czuję się jak rakieta" - mówi Michael Phelps, wielokrotny mistrz świata w pływaniu używający delfiniego wynalazku.

Inne

Nike Flywire Zoom Victory Spike

Tym, czym dla pływaków jest Fastskin, dla biegaczy będą nowe buty firmy Nike: Victory Zoom Spike. Para takich kolców waży zaledwie 93 g (czyli mniej niż tabliczka czekolady). Tradycyjne elementy wzmacniające obuwie zastąpiono tutaj odpowiednio rozmieszczonymi włóknami z vectranu (wytrzymałe tworzywo sztuczne z ciekłokrystalicznego polimeru). Obecnie NASA wykorzystuje vectran do produkcji jednej z pięciu warstw skafandrów kosmicznych.

Co ciekawe, twórców Victory Zoom Spike zainspirowała konstrukcja mostów wiszących. W butach Nike vectranowe włókna tworzą elastyczny i jednocześnie mocny szkielet cholewki, do którego przyczepiona jest podeszwa. Wisi ona na podpórkach tak jak most na linach. W rezultacie but przylega do stopy niczym druga skóra.

:Analogowe szycie (butów - red.) odeszło w przeszłość" - mówi Jay Meschter, projektant obuwia.

Inne

Nike Swiftsuit

Czy tak będzie wyglądał kostium do kolejnego filmu z serii "Star Trek"? Nic podobnego. Ten futurystyczny kombinezon to strój przygotowany dla lekkoatletów przez firmę Nike. Pracując nad nim, projektanci musieli połączyć ogień z wodą: sprawić, by kostium był jak najbardziej przewiewny, a jednocześnie minimalizował opór powietrza. Zdaniem twórców udało się to w pełni. Przy szyciu Swiftsuita wykorzystano technologię Aerographic, polegającą na usuwaniu niektórych włókien z tkaniny. Dzięki temu w strój nie trzeba było wszywać odrębnych, siatkowanych elementów, a gotowy kostium stał się wyjątkowo lekki. Według speców z Nike Swiftsuit jest o 7 proc. efektywniejszy od strojów używanych podczas igrzysk w Atenach. Oznacza to, że w biegu na 100 m ubrany w Swifsuit sprinter jest w stanie zyskać do 0,02 s.

Reklama

OTE Composite FX

Technologiczne udoskonalenia nie ominęły również tak klasycznych dyscyplin jak rzut oszczepem. Jednym z dwóch najczęściej używanych w Pekinie będzie ważący 800 g OTE Composite FX.

Inne

Podczas pracy nad nim projektanci postanowili przetestować możliwości sprzętu, wystrzeliwując oszczep... z katapulty. Rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania. Nowy produkt przeleciał dobre 400 m i wylądował daleko za fabryką, w pobliskim jeziorku. Dlaczego tak się stało? OTE Composite FX łączy unikalne właściwości dwóch materiałów - włókien węglowych oraz aluminium. Jego trzon stanowi metalowy pręt, który spiralnie owinięto tkaniną z włókna węglowego. Dzięki temu podczas rzucania mniej wibruje. Firma OTE oficjalnie wyraziła nadzieję, że jej oszczepy zajmą w Pekinie wszystkie trzy miejsca na podium.

Mizuno Frenzy

Ile osób w Polsce wie, na czym polega gra w softball? Choć dyscyplina pokrewna bejsbolowi nie należy do najpopularniejszych, to i tutaj wykorzystuje się najnowsze rozwiązania technologiczne. Podczas tegorocznej olimpiady zawodniczki softballa będą korzystać między innymi z kijów japońskiej firmy Mizuno. Kij o nazwie Frenzy został wykonany ze specjalnej odmiany włókna węglowego nazwanej Black Onyx Carbon (kompozyt zawiera więcej włókien węglowych, a mniej żywicy, dzięki czemu jest bardziej wytrzymały). Ten ultralekki materiał został wykorzystany w konstrukcji kadłubów najnowszych Dreamlinerów Boeing 787.

Nike Precool Vest

To futurystyczne wdzianko zostało zaprojektowane przez inżynierów Nike specjalnie z okazji tegorocznych igrzysk. Pomysłu dostarczyły badania, które wykazały, że wraz ze wzrostem temperatury mięśnie stają się coraz mniej wydajne. A zatem by poprawić pracę ciała sportowca, trzeba je po prostu schłodzić. I tak narodziła się koncepcja lodowej kamizelki. Precool Vest została wykonana z wytrzymałego, lekkiego tworzywa i metalizowanej folii. Wnętrze pikowanego ubranka jest wypełnione wodą. Dzień przed zawodami kamizelkę trzeba włożyć do zamrażalnika, by uzyskała odpowiednią temperaturę. Następnego dnia, tuż przed rywalizacją, sportowiec ma nosić ją przez godzinę. Dzięki temu mięśnie atlety utrzymają pełną wydajność o 21 proc. dłużej.

Tarmac SL2

Rower, na jakim w Pekinie pojedzie Paolo Bettini, złoty medalista z Aten, to marzenie większości cyklistów. Tarmac SL2 został niemal w całości wykonany z włókna węglowego. W rowerze wykorzystano je nie tylko do produkcji ramy, ale też np. siodełka. W efekcie rower jest tak sztywny, że tylko wyczynowiec będzie się na nim czuł dobrze, a jednocześnie dostatecznie elastyczny, by poradzić sobie z nierównościami drogi. Dzięki wąskiej kierownicy roweru Bettini będzie mógł utrzymywać aerodynamiczną postawę podczas całego wyścigu.

G-Trainer

Oczywiście nie samym strojem i butami zdobywa się olimpijskie złoto. Ważne są również odpowiednio wyćwiczone mięśnie i giętkie stawy. I tu również przydają się nowoczesne technologie. Biegająca maraton Brytyjka Paula Radcliffe przygotowywała się do startu w Pekinie korzystając z G-Trainera - bieżni grawitacyjnej, która zmniejsza siłę ciężkości wiążącą nasze ciało z ziemią. Urządzenie przypomina skrzyżowanie tradycyjnej bieżni z przezroczystym plastikowym kokonem, który opina ciało ćwiczącego w talii. Kokon ten jest całkowicie szczelny. Po tym, jak ćwiczący staje na pasie urządzenia, do kokonu dopompowuje się powietrze. Wzrost ciśnienia wewnątrz zmniejsza siłę ciężkości działającą na nogi sportowca. Dzięki temu lżej mu się biegnie. Urządzenie nadaje się doskonale do rehabilitacji po urazach stawów, ale również pozwala poprawić gibkość i koordynację ruchów.