Coraz szybsze tempo życia, wiele obowiązków, które na siebie nakładamy, chęć wydłużenia doby, by zrobić jak najwięcej i mieć jednocześnie chwilę dla siebie – to wszystko sprawia, że nierzadko zaniedbujemy sen. Ponadto przeglądanie telefonu w łóżku, leżenie w nim w ciągu dnia, mało aktywności fizycznej czy nadmierny stres powodują, że jakość snu spada. Konsekwencją takiego stanu rzeczy mogą być choroby.

Reklama

Brak snu zwiększa prawdopodobieństwo cukrzycy typu 2?

Jak podaje portal Focus.pl, naukowcy z University of Technology z siedzibą w Sydney przeprowadzili analizę danych z UK Biobanku, w którym znajdują się informacje z całego świata na temat zdrowia oraz badań medycznych. Wzięli pod uwagę niemalże 248 tys. osób dorosłych, by przeanalizować ich stan zdrowia przez 10 lat. Ich celem było znaleźć korelacje między długością snu a zachorowaniem na cukrzycę typu 2.

Reklama

U ponad 3 proc. badanych zdiagnozowano cukrzycę typu 2

Osoby biorące udział w badaniu byli obserwowani pod kątem snu oraz diety. Naukowcy zapytali między innymi o to, ile czasu poświęcają średnio na sen, dzieląc wartości na:

  • zdrowe – 7 do 8 godzin snu;
  • łagodne – 6 godzin;
  • umiarkowane – 5 godzin;
  • ekstremalne – 3–4 godziny.

Jak się okazało w czasie badania u ponad 3 proc. uczestników zdiagnozowano cukrzycę typu 2. Stwierdzono, że w przypadku, gdy dieta jest prawidłowa, ale dana osoba śpi krócej niż 6 godzin w ciągu doby, jest bardziej narażona na stan przedcukrzycowy i cukrzycę typu 2. W przypadku osób śpiących 5 godzin ryzyko jest zwiększone o 16 proc., a 3 do 4 godzin – o nawet 41 proc.

Sen a cukrzyca typu 2: Co mogło wpłynąć negatywnie na wyniki badań?

Jak podkreśla Focus.pl, w badaniu zdrowa dieta była zdefiniowana, biorąc pod uwagę liczbę porcji warzyw, owoców, czerwonego między i ryb spożywanej w ciągu dnia lub tygodnia, co stanowi ograniczenie. Nie brano pod uwagę na przykład spożywania posiłków ograniczonego w czasie czy różnych diet, które mogły wpływać na stan zdrowia osób, które spały krótko.

Istotnym faktem, który może podważać oczywistość korelacji krótkiego snu i diagnozy cukrzycy typu 2, jest to, że w badaniu nie brano także pod uwagę aktywności fizycznej badanych. Podczas rekrutacji zebrano dane dotyczące diety i liczby godzin snu, a mogły się one zmieniać w trakcie badania.

Wpływ zaburzeń snu na kontrolę glikemii

Jak jednak możemy przeczytać na stronie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, 15 badań klinicznych przenalizowanych przez Shaun Wen Huey Lee, Khuen Yen Ng oraz Weng Khong Chin wskazuje, że zaburzenia snu zwiększają ryzyko braku kontroli glikemii u osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Problemy występują zarówno, gdy sen jest za krótki, jak i za długi. Dlatego tak ważne jest, by chorzy dbali o odpowiednią higienę snu.