Młodzieży w Polsce, zwłaszcza dziewczynom, brakuje inspirujących kobiecych autorytetów. Spośród wszystkich postaci, z jakimi uczniowie spotykają się w trakcie edukacji, kobiety stanowią zaledwie kilka procent – bohaterek podręczników, autorek lektur i... patronek szkół. Można się spierać, czy brak obecności kobiet w podręcznikach historii jest przyczyną, czy skutkiem braku równouprawnienia. Ta wielka historia, rozumiana jako spory polityczne, konflikty zbrojne czy przełomowe inicjatywy gospodarcze, przez długi czas była domeną mężczyzn. Ale przecież nie tylko te wydarzenia tworzą historię. Pytanie więc, jakiej historii uczymy dzieci. Czy rzeczywiście nie było w niej kobiet? Czy raczej pomijamy te aspekty, które były domeną kobiet? Bo jeśli pomijamy wkład kobiet w historię, to tracimy połowę obrazu naszych dziejów.
Reklama
Zwrócenie uwagi na rolę kobiet w społeczeństwie, ich ambicje i osiągnięcia, to najlepszy sposób na pokazanie bardziej zrównoważonego i prawdziwego obrazu historii. Niezwykłych kobiet, które mogą być wzorem i inspiracją dla dzisiejszej młodzieży, było i jest przecież wiele.
Właśnie z takiego założenia wychodzą inicjatorzy akcji „Co się stało z naszymi patronkami?”, która ma na celu uhonorowanie niezwykłych kobiet i zachęcanie szkół do przyjmowania ich jako patronek. Co możemy zyskać na tym jako społeczeństwo? Z pewnością większą różnorodność postaci, które mogą być wzorem dla młodzieży. Patronki mogą stać się dla niej inspiracją, zwłaszcza dla dziewcząt, a ich osiągnięcia dodadzą skrzydeł tym, które nie zgadzają się na promowanie kobiet wyłącznie w rolach żon i matek. Zyskają również chłopcy, którzy odkryją, że nie muszą czerpać jedynie z męskich wzorców.
Warto podkreślić, że ta inicjatywa to nie tylko głos w dyskusji, ale także realne działania i wsparcie. Bank BNP Paribas, oprócz przygotowania materiałów dla szkół, scenariuszy lekcji i sylwetek niezwykłych kobiet, uruchomił program dofinansowania dla placówek, które zdecydują się przyjąć patronkę. Dwadzieścia szkół, które przejdą proces nadania imienia, może starać się o granty w wysokości 15 000 zł na promocję osiągnięć i sylwetki patronki wśród uczniów i szerszej społeczności szkoły. Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie www.patronki.pl