Choć termin "rozwód łóżkowy" może kojarzyć się negatywnie, ekspertka ds. snu Alicia Roth twierdzi, że może przynieść on wiele korzyści. Jeśli starasz się dobrze wypocząć w jednym łóżku ze swoim partnerem, ale to się nie udaje, być może nadszedł czas na "rozwód przez sen". O zjawisku pisze m.in. portal thehill.com.

Reklama

Ile par nie śpi ze sobą w jednym łóżku?

Wyniki badania przeprowadzonego w lipcu 2023 roku przez American Academy of Sleep Medicine wykazały, że aż ponad jedna trzecia ankietowanych osób śpi w oddzielnym pokoju od swojego partnera – raz na jakiś czas lub na stałe.

Reklama

Zdaniem Roth, pary mogą decydować się na to z różnych powodów – np. niezgodności w czasie snu lub wrażliwości na bodźce zewnętrzne, takie jak chrapanie czy niespokojny sen.

Kiedy warto rozważyć rozwód łóżkowy?

Skąd wiedzieć, kiedy nadszedł czas na rozwód przez sen? Zdaniem Roth, istnieją pewne znaki ostrzegawcze. Mogą to być m.in. trudności z wysypianiem się związane ze zbyt małą ilością snu lub spadek jakości snu.

"Nikt nie powinien poświęcać swojego snu dla snu partnera" – twierdzi ekspertka. I dodaje, że kolejnym znakiem, że warto rozważyć osobne spanie, jest "uraza między partnerami z powodu niewysypiania się jednego z nich".

Decyzja o rozwodzie łóżkowym może być jednak trudna i rodzić obawy o stan związku. W tym przypadku, jak twierdzi Roth, niezwykle ważna jest właściwa komunikacja – otwarta na zaspokajanie wzajemnych potrzeb związanych ze snem. Warto omówić wówczas takie kwestie jak czasu snu i czuwania, wrażliwość na hałas i ruch oraz inne czynniki, które zakłócają sen.

Reklama

Dlaczego właściwy sen jest tak ważny?

Właściwy sen jest niezwykle ważny dla zdrowia fizycznego, psychicznego i ogólnego samopoczucia. Sen odgrywa kluczową rolę w naszym życiu, ponieważ dzięki niemu możliwa jest:

  • Regeneracja organizmu

Sen jest czasem, w którym organizm regeneruje się i naprawia szkody, jakie mogą wystąpić w ciągu dnia. Procesy regeneracyjne zachodzą na wielu poziomach, w tym w układzie immunologicznym, hormonalnym i nerwowym.

  • Wsparcie dla procesów poznawczych

Sen pomaga w przetwarzaniu i utrwalaniu pamięci oraz umożliwia oczyszczanie mózgu z toksyn nagromadzonych w ciągu dnia. Badania sugerują, że sen jest kluczowy dla uczenia się, zapamiętywania informacji i rozwiązywania problemów.

  • Regulacja emocji

Właściwy sen ma wpływ na regulację emocji i zdolność radzenia sobie ze stresem. Brak odpowiedniego snu może prowadzić do wzrostu poziomu stresu i pogorszenia stanu emocjonalnego.

  • Utrzymywanie zdrowia fizycznego

Sen odgrywa istotną rolę w regulacji metabolizmu, utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz zapobieganiu chorobom serca, cukrzycy i innych schorzeniom zdrowotnym.

  • Odpoczynek dla ciała i umysłu

Sen jest niezastąpionym czasem odpoczynku dla ciała i umysłu. Daje nam szansę na resetowanie się i przygotowanie do kolejnego dnia.

Brak wystarczającej ilości snu lub niewłaściwa jakość snu może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych i obniżenia jakości życia. Dlatego ważne jest, aby zadbać o regularność i jakość snu, aby cieszyć się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną.