PAP / Tomasz Gzell
Reklama

Przed pokazem minister Schetyna złożył kwiaty przy ławeczce Karskiego przed gmachem Muzeum Historii Żydów Polskich i podkreślał, że była to postać niezwykła. - To osoba, która dała świadectwo prawdzie. Przedstawiciel Polskiego Państwa Podziemnego, który w bohaterski sposób przekazał informacje o Holocauście. Uosabiał też to co mieliśmy najlepszego w czasie II wojny światowej - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Grzegorz Schetyna zapewnił, że MSZ będzie promowało za granicą film "Karski i władcy ludzkości" urządzając w placówkach dyplomatycznych i Instytutach Polskich specjalne pokazy.

Z tych zapowiedzi cieszy się dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek, który wspierał powstanie filmu. Wyjaśniał podczas uroczystości, że świat bardzo mało wie o Holokauście, a właśnie język kultury jest najlepszym sposobem na edukowanie o tym, co działo się na terenach Polski.

Film "Karski i władcy ludzkości" składa się z fragmentów wywiadów udzielonych przez Karskiego, wspomnień o nim, a także animacji ukazujących przełomowe momenty w jego życiu. Niezwykłą wartością dokumentu są też archiwalne kroniki ukazujące nieludzki stosunek Niemców do Żydów w czasie II wojny światowej.

CZYTAJ TAKŻE: Jan Karski. Człowiek, który mógł zmienić losy świata >>>