Z badań late poll przeprowadzonych przez Ipsos wynika, że Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 37,7 procent poparcia, Platforma Obywatelska - 23,6 proc.

Reklama

Ewa Marciniak podkreślała w radiowej Trójce, że od kilku miesięcy PiS forsowało potrzebę wprowadzenia zmiany i to zaowocowało. Politolog przypomniała, że co najmniej od kilkunastu miesięcy w Polsce pojecie zmiana łączy się z czymś pozytywnym - poprzez proponowaną przez Prawo i Sprawiedliwość koncepcję "dobrej zmiany". Inne partie - dodała ekspertka - również zapowiadały zmiany, ale na przykład takie deklaracje w ustach polityków Platformy Obywatelskiej brzmiały niewiarygodnie.

Doktor Marciniak podkreślała, że zwycięstwo PiS wiąże się też z sukcesem wyborczym prezydenta Andrzeja Dudy, a także z faktem, że Platforma Obywatelska popełniła bardzo wiele błędów w czasie swoich rządów, jak i w czasie kampanii.

Ewa Marciniak dodała, że po porażce w bardzo trudnej sytuacji znalazła się Platforma Obywatelska. Jej zdaniem, "Platforma musi teraz uratować się przed samą sobą". Politolog uważa, że sukcesem tej partii będzie to, że się nie rozpadnie i będzie w stanie stworzyć skuteczna opozycję.

Z badań late poll, wynika, że do Sejmu z poparciem 8,7 procent dostanie się też Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15, Nowoczesna Ryszarda Petru z poparciem 7,7 procent oraz Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 5,2 procent. Według badania, w Sejmie zabraknie Zjednoczonej Lewicy oraz polityków partii Razem i partii KORWIN.