– Co kandydaci zrobią, gdy dostaną do podpisu ustawę o podatku liniowym? To wszak jeden ze sztandarowych pomysłów PO, ostatnio jednak jakby przez nią zapomniany. – Czy prezydent z Platformy poprze okręgi jednomandatowe do Sejmu? – Co z ustawą o komercjalizacji szpitali? Platforma Obywatelska wróci do pomysłu, licząc na przychylnego jej prezydenta. Ale czy przychylnego? – A co z mediami publicznymi? Jak ich reformę widzą kandydaci? Czy prezydent z PO zgodziłby się na ich likwidację i otwarcie drogi do prywatyzacji? Mimo debaty nie wiadomo, co kandydaci Plaformy na najważniejszy urząd w państwie myślą o parytetach, prywatyzacji spółek Skarbu Państwa, likwidacji KRUS czy reformie sytemu emerytalnego.

Reklama

A jakie konkrety przedstawili?

Radosław Sikorski

● Nowy kształt i rola Rady Bezpieczeństwa Narodowego – z przedstawicielami kluczowych ministerstw, marszałkami Sejmu i Senatu oraz przedstawicielami wszystkich partii, także tych opozycyjnych. Rada miałaby za zadanie opracowywać wieloletnią strategię obronności państwa, tak by kolejne rządy nie kwestionowały jej ustaleń.

● Prezydent wyłączający się ze spraw Unii Europejskiej. – One nie są zagraniczne – argumentował szef MSZ i dodawał, że prezydent powinien uczestniczyć w Radzie Europejskiej, tylko gdy debatuje ona na temat unijnej polityki zagranicznej.

Reklama

● Brak zgody na refundację zabiegu in vitro. – To dobry pomysł. Niestety, w tej chwili Polski na to nie stać – tłumaczył Radosław Sikorski.

Reklama

● Utrzymanie poziomu wydatków budżetowych na modernizację armii na dotychczasowym poziomie 1,95 proc. PKB.

Bronisław Komorowski

● Ograniczenie aktywności zagranicznej prezydenta. – Nie można zamieniać prezydentury w drugie MSZ – podkreślał. Tak jak Radosław Sikorski uważa, że sprawy europejskie powinny pozostać domeną rządu.

● Tak dla refundacji in vitro – Ale tylko jeśli jest szansa, że dzieci będą zdrowe i wychowane na dobrych obywateli – ta opinia wypowiedziana w debacie przez Bronisława Komorowskiego zaskoczyła nie tylko widzów, ale wielu członków Platformy Obywatelskiej. Marszałek Sejmu tłumaczył się później z tej wypowiedzi, że został źle zrozumiany.

● Także chce utrzymać środki na modernizację armii. – To ciekawa informacja dla premiera – komentował to Sławomir Nowak.