Minister Rostowski wydał specjalne oświadczenie, w którym wyjaśnia wszelkie wątpliwości, jakie PiS publicznie mu postawiło. Pisze w nim, że jest zadłużony w brytyjskich instytucjach hipotecznych, a przy zajmowaniu funkcji publicznej zadłużenie hipoteczne nie jest przedmiotem badania potencjalnego konfliktu interesów. "Trudno sobie wyobrazić, jak taki konflikt interesów mógłby powstać" - napisał minister.

Reklama

>>> Przeczytaj całe oświadczenie ministra finansów Jacka Rostowskiego

PiS chce, by CBA sprawdziło oświadczenie Jacka Rostowskiego. "Chcemy wiedzieć, czy szef resortu finansów nie zataił w oświadczeniu majątkowym, wobec kogo ma zobowiązania i czy jego dochody pozwalają na spłacanie długu" - mówił prezes Jarosław Kaczyński.

>>> PiS donosi do CBA na ministra finansów

Rostowski wyjaśnia, że prócz dochodów z tytułu pensji ministerialnej jego dodatkowym źródłem dochodów są: dochody z tytułu wynajmu mieszkań, odsetki od lokat bankowych, dochody ze środków w funduszu pieniężnym Pioneer oraz dochody z tytułu praw autorskich od opublikowanych książek. Wszystkie te dochody są ujęte w moim - publicznie dostępnym - oświadczeniu majątkowym.

Oprócz wynajmu mieszkań, nie prowadzi żadnych interesów w Wielkiej Brytanii.

Trzy kredyty mieszkaniowe - obecnie o łącznej wartości ok. 183 tys. funtów - zaciągnął w towarzystwie budownictwa społecznego i specjalistycznej firmie hipotecznej w Wielkiej Brytanii.

Są to kredyty na sumę 32 tys. funtów, 80 tys. funtów (obecnie do spłacenia pozostaje ok. 51 tys. funtów) i 102 tys. funtów.

Minister Rostowski odpowiada w swym oświadczeniu również na pytania, jakie postawiła mu "Gazeta Polska":

Uniwersytet Środkowoeuropejski w Budapeszcie, na którym jest profesorem ekonomii, został założony i obdarzony dotacją założycielską przez George'a Sorosa. Uniwersytet Środkowoeuropejski współpracuje czasem z "Open Society Institute" George'a Sorosa. W tej fundacji pracował kiedyś m.in. Micheil Saakaszwili, obecny prezydent Gruzji.

Poza uczestnictwem w jednej konferencji Fundacji Batorego nie miał żadnych innych kontaktów zawodowych z organizacjami George'a Sorosa.

Oprócz współpracy z bankiem PeKaO S.A. nie doradzał ani nie współpracował z żadnym bankiem czy funduszem inwestycyjnym od ponad 10 lat.

Jako doradca banku PeKaO S.A. zajmował się przygotowywaniem analiz makroekonomicznych.