Premier Donald Tusk wezwał liderów list wyborczych PO, aby w najbliższą niedzielę w miastach-stolicach okręgów w eurowyborach zorganizowali otwarte dla mediów debaty z kontrkandydatmi z PiS. "Nie ma prawa ubiegać się o głosy Polaków ten, kto tchórzy przed debatą" - oświadczył Tusk.

Reklama

W niedzielne południe w warszawskim Centrum Multimedialnym Foksal mają spotkać się: startująca z listy PO w Warszawie Danuta Huebner i Michał Kamiński z PiS. W Płocku spotkają się liderzy listy mazowieckiej - Jacek Kozłowski (PO) i Adam Bielan (PiS).

W Poznaniu liderom list PO i PiS nie udało się do tej pory ustalić terminu debaty. "Jedynka" listy Prawa i Sprawiedliwości Konrad Szymański napisał w oświadczeniu, że w niedzielę o godz. 12.00 jest zwykle na mszy świętej i nie zamierza tego zmieniać. Numer 1 na liście PO Filip Kaczmarek powiedział, że nie otrzymał informacji o przeszkodach uniemożliwiających Szymańskiemu pojawienie się na debacie. "Katolik nie ma obowiązku chodzenia cały czas na tę samą mszę o tej samej godzinie. Ja chodzę do kościoła o różnych porach" - powiedział Kaczmarek.

>>>Cymański: "PiS nie będzie tańczył jak zagra premier"

Debata "jedynek" PO i PiS w okręgu śląskim odbędzie się w piątek. Taki termin zaproponował kandydat PiS Marek Migalski, tłumacząc że w niedzielę ma zajęcia na uczelni.

Debata "jedynek" w okręgu warmińsko-mazurskim i podlaskim - Jacka Kurskiego (PiS) i Krzysztofa Liska (PO) - planowana jest w niedzielę w południe w auli uczelni prywatnej w Olsztynie. Zaproszenie na debatę do Kurskiego wysłano we wtorek, ale dotąd nie nadeszła odpowiedź, czy weźmie on w niej udział.

Nie wiadomo kiedy odbędzie się debata podkarpackich "jedynek" PO i PiS. Niedzielny termin zaproponowany przez lidera listy PO Mariana Krzaklewskiego nie odpowiada Tomaszowi Porębie z PiS. Poręba powiedział, że jest gotów do debaty, ale jest przeciwny autorytatywnemu narzucaniu terminu. "Niedzielna debata zbytnio skomplikowałaby mój kalendarz. Chcę przełożyć ją na przyszły tydzień" - powiedział Poręba.

Startująca z pierwszego miejsca na liście PO do PE w okręgu małopolsko-świętokrzyskim Róża Thun wystosowała zaproszenie do "jedynki" listy PiS posła Zbigniewa Ziobry; debata miałaby się odbyć w niedzielę w krakowskiej "Piwnicy pod Baranami". Do krakowskiego biura poselskiego Ziobry zaproszenie nie dotarło, ponieważ zaadresowano je do Zarządu Głównego PiS w Warszawie. Nie wiadomo, czy Ziobro weźmie w niej udział, bo ma na weekend zaplanowane spotkania wyborcze poza Krakowem.

>>>PO do PiS: Spotkajmy się w samo południe

Raczej nie dojdzie do debaty "jedynek" w okręgu pomorskim, która - według planów sztabu PO - miałaby się odbywać w Dworze Artusa na Długim Targu w Gdańsku. Hanna Foltyn-Kubicka powiedziała że nie weźmie udziału w debacie z kandydatem PO Januszem Lewandowskim, bo ma już zaplanowaną kampanię. "Premier Tusk nie będzie decydował, z kim mam się spotykać i nie będzie mi urządzał kampanii" - oświadczyła.