Tomczykiewicz jest politykiem mało rozpoznawalnym, rzadko wypowiada się w mediach, do momentu wyboru na szefa klubu PO mówiło się o nim, że to polityk "drugiego planu". Politycy PO, z którymi rozmawiała PAP, mówią o nim, że to polityk, którego akceptują zarówno Tusk, jak i Schetyna - w partii postrzegany jest jako człowiek Schetyny, ale równocześnie jako bliski współpracownik premiera, jego "prawa ręka" na Śląsku.

Reklama

Politycy Platformy oceniają, że Tomczykiewicz to sprawny organizator; zwracają uwagę, że z dużymi sukcesami kieruje śląskimi strukturami partii - jednymi z najliczniejszych w kraju. Podkreślają również, że to polityk spokojny, koncyliacyjny, który waży słowa i umie szukać kompromisów.

Tomczykiewicz urodził się 2 marca 1961 w Pszczynie, w rodzinie o której sam mówi, że tradycje pracy samorządowej sięgają w niej lat 30-tych. Jest absolwentem Politechniki Krakowskiej (Wydział Inżynierii Sanitarnej i Wodnej); ukończył też studia podyplomowe w zakresie zarządzania w Szkole Głównej Handlowej.



W 1990 roku został wybrany do Rady Miejskiej i Zarządu Miasta Pszczyna. Funkcję radnego oraz członka zarządu pełnił przez trzy kolejne kadencje.

W roku 1997, kandydując do Sejmu z listy Akcji Wyborczej Solidarność nie otrzymał mandatu poselskiego - otrzymał 5300 głosów. Rok później, w wyborach samorządowych jego kandydaturę poparło 8700 wyborców - został radnym Sejmiku Województwa Śląskiego.

W listopadzie 1998 roku został burmistrzem Pszczyny.

Reklama

Działał w Unii Polityki Realnej i Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym. Platformę Obywatelską reprezentuje od 2001 r. Od tego czasu jest też nieprzerwanie posłem.

W 2001 roku w wyborach do Sejmu został wybrany z listy Platformy na posła IV kadencji. W tym samym roku został prezesem powołanego, jako inicjatywa współpracy między mieszkańcami regionu państw Grupy Wyszehradzkiej - Stowarzyszenia Instytut Wyszehradzki.



W 2003 roku na Zjeździe Platformy Obywatelskiej Regionu Śląskiego wybrano go na przewodniczącego PO tego regionu; ponownie objął tę funkcję w 2006 roku (w ostatniej chwili z wyborów wycofał się wówczas Grzegorz Dolniak). Na posiedzeniu Rady Krajowej PO został też wybrany na wiceprzewodniczącego partii; stanowisko to pełni do dnia dzisiejszego.

W wyborach w 2007 roku ponownie został posłem - otrzymał ponad 41 tys. głosów. W Sejmie zasiada w nadzwyczajnej sejmowej komisji śledczej ds. wyjaśnienia śmierci Barbary Blidy, a także w stałych komisjach gospodarki i samorządu.

W 2010 roku ponownie - po raz trzeci - został wybrany na szefa śląskich struktur partii. Wynik głosowania dobrze obrazuje pozycję Tomczykiewicza na Śląsku - podczas zjazdu regionalnego nie miał nawet kontrkandydata, a spośród 648 delegatów, tylko 21 nie udzieliło mu swojego poparcia.

"Po pierwsze, to świadectwo siły Tomczykiewicza w województwie. Po drugie, dowód na naszą wewnętrzną zgodność" - komentował wówczas Jarosław Pięta, poseł PO z Sosnowca.

Tomczykiewicz jest żonaty, ma dwoje dzieci. Jak sam mówi, ich wspólne rodzinne hobby to narciarstwo i żeglarstwo.