"Reforma ochrony zdrowia musi służyć przede wszystkim pacjentom" - przekonywał na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł Jarosław Katulski. Jego zdaniem, najważniejszą sprawą dla pacjenta jest możliwość szybkiego i skutecznego wyleczenia się. "Do tego potrzebne jest skrócenie kolejek do przychodni lekarskich, skrócenie okresu oczekiwania na przyjęcie do szpitala, ale też tanie i dostępne leki w ramach leków refundowanych" - zaznaczył.

Reklama

Początkowo pakietem ustaw zdrowotnych posłowie mieli się zająć w czwartek, ale ze względu na to, że tego dnia odbędzie się pogrzeb Marka Rosiaka, zastrzelonego w biurze poselskim PiS, rozpatrywanie tych punktów zostało przesunięte na środę.

Rzecznik klubu PO Krzysztof Tyszkiewicz powiedział PAP, że jego klub "poszedł" na rękę posłom PiS, którzy chcą udać się na pogrzeb i dlatego zgodził się na przesunięcie terminu rozpatrywania projektów ustaw zdrowotnych.

Sejm zajmie się w środę m.in. projektami: ustawy o działalności leczniczej; nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych; noweli ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta; nowelizacji ustawy zawodach lekarza i lekarza dentysty; ustawy o refundacji leków; ustawy o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych; nowelizacji prawa farmaceutycznego i ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Pakiet zdrowotny wprowadza m.in. dochodzenie odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu oraz zapisy do lekarzy przez internet.

Projekt zmian w ustawie o prawach pacjenta ma umożliwić szybsze dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za stwierdzone błędy medyczne, bez konieczności wstępowania na drogę sądową. Projekt noweli ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty likwiduje Lekarski Egzamin Państwowy oraz Lekarsko-Dentystycznego Egzamin Państwowy oraz staż medyczny. Zmiany obejmą również kwestie związane z przyznawaniem miejsc szkoleniowych na określone specjalizacje. Decyzje w sprawie przyznawania i rozdziału rezydentur na poszczególne województwa będzie podejmować minister zdrowia, decyzje w kwestii pozostałych wolnych miejsc - wojewoda.



Reklama

Projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia przewiduje z kolei utworzenie platformy internetowej, na której zostaną udostępnione usługi i zasoby cyfrowych rejestrów medycznych. Umożliwi to komunikowanie systemu informacji medycznej (SIM) z rejestrami medycznymi, dokonywanie aktualizacji danych. SIM wprowadza dokumentację medyczną w formie elektronicznej, zakłada utworzenie elektronicznego modułu danych, a także elektroniczne rozliczenia usługodawców i płatników.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadza obowiązek przekazywania przez świadczeniodawców szerszego zakresu danych dotyczących list oczekujących na świadczenia inne niż wysokospecjalistyczne (w szczególności danych dotyczących numeru PESEL). Według resortu zdrowia, umożliwi to NFZ monitorowanie poprawności prowadzenia tych list, a tym samym skróci okres oczekiwania na wizyty. Projekt noweli prawa farmaceutycznego dostosowuje polskie przepisy do wymogów UE. Chodzi m.in. o tzw. wyłączność danych, czyli zakaz odwoływania się przez określony czas do dokumentacji rejestracyjnej leku oryginalnego. Obecnie w Polsce obowiązuje sześcioletni okres wyłączności danych.

Projekt ustawy o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przewiduje, że będzie miał on rangę centralnego organu administracji rządowej. Do jego kompetencji będzie należeć wydawanie decyzji w sprawach należących obecnie do ministra zdrowia, a dotyczących produktów leczniczych i środków biobójczych. Urząd będzie administrować dziedzinami związanymi z dopuszczeniem do obrotu produktów leczniczych, dopuszczeniem do obrotu produktów biobójczych, wprowadzaniem do obrotu i do użytkowania wyrobów oraz badaniami klinicznymi.

Założenia do projektu ustawy o badaniach klinicznych przewidują doprecyzowanie oraz zmianę przepisów regulujących tryb wydawania przez komisje bioetyczne opinii o planowanych badaniach. Uszczegółowione będą zasady pobierania przez komisje bioetyczne opłat za wydanie opinii oraz zasady finansowania ich prac komisji.