PiS chce, by prezes Głównego Urzędu Statystycznego wyjaśnił, czy w spisie powszechnym będzie można zadeklarować np. narodowość śląską. Według szefa klubu parlamentarnego PiS dopuszczenie do wpisywania w ankiecie "narodowości śląskiej" jest sprzeczne z orzeczeniem Sądu Najwyższego.

Reklama

O tym, że w tegorocznym spisie respondenci będą mogli nie tylko wybrać spośród 14 narodowości wskazanych w ustawie o mniejszościach narodowych, ale też zadeklarować inną, donosiły w ostatnich dniach media.

Powołując się na te informacje szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak zwrócił się w poniedziałek do prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Józefa Oleńskiego o wyjaśnienie, dlaczego w zbliżającym się Spisie Powszechnym poszerzono katalog dopuszczalnych narodowości.

"Wyjaśnień wymaga przede wszystkim pytanie, na jakiej podstawie prawnej poszerzył pan katalog dopuszczalnych narodowości, skoro ich listę enumeratywnie wymienia Ustawa o mniejszościach narodowych?" - napisał w liście Błaszczak.

Według niego, dopuszczenie do wpisywania w ankiecie Spisu "narodowości śląskiej" jest sprzeczne z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 14 lutego 2007 r.

Jak pisze Błaszczak, SN stwierdził kategorycznie, iż postrzeganie odrębności Ślązaków wiąże się raczej z historycznymi regionami kraju (Górny Śląsk, Dolny Śląsk, Śląsk Cieszyński), a nie z istnieniem narodu śląskiego. "Nie można bowiem deklarować przynależności do narodu, który nie istnieje. W związku z powyższym, na jakiej podstawie prawnej GUS dopuszcza, aby w ankiecie znalazła się ewentualna odpowiedź o przynależności np. do narodu śląskiego? Proszę o przesłanie decyzji w tej sprawie" - napisał szef klubu PiS.

Sąd Najwyższy, na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 lutego 2007 r., uznał, że niedopuszczalna jest rejestracja Związku Ludności Narodowości Śląskiej - Stowarzyszenia Osób Deklarujących Przynależność do Narodowości Śląskiej w Katowicach i oddalił skargę kasacyjną w tej sprawie. W uzasadnieniu wyroku sąd uznał m.in., że "nie można deklarować przynależności do narodu, który nie istnieje". Sąd powołał się też np. na ustawę o mniejszościach narodowych, która zawiera definicję mniejszości narodowej oraz wylicza uznane mniejszości narodowe. Brak w tym wyliczeniu śląskiej mniejszości narodowej - wg uzasadnienia sądu - jest potwierdzeniem poglądu o nieistnieniu tej mniejszości.

Reklama



Powszechny spis ludności i mieszkań w 2011r. rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca. Będzie pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Rzeczpospolita Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Z tego faktu wynika szereg zobowiązań, m.in. konieczność dostarczenia informacji z dziedziny demograficzno - społecznej oraz społeczno - ekonomicznej, w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską.

Spis powszechny dostarcza najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno - społecznej i zawodowej, a także o społeczno - ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.