Kanclerz Niemiec Angela Merkel obiecała m.in., że Niemcy będą wspierać Polskę podczas jej prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpocznie się w drugiej połowie 2011 roku. "Bardzo chętnie przybyliśmy tutaj, aby omówić te sprawy, które łączą nasze państwa, to jest pogłębienie współpracy w łonie Unii Europejskiej, pogłębienie kontaktu z naszymi sąsiadami" - powiedziała kanclerz Niemiec.

Reklama

W ramach zapowiadanej współpracy w trakcie polskiej prezydencji w UE Merkel podkreśliła wagę jednego z polskich priorytetów - rozwoju projektu Partnerstwa Wschodniego.

"Mamy zbieżne punkty widzenia wraz z Polską" - powiedział z kolei prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Jak mówił, to dobrze, że Polska jako jeden ze swych priorytetów wyznaczyła wzmocnienie wspólnej europejskiej polityki obronności. "W dzisiejszym świecie niestabilnym, pełnym zagrożeń, Europa musi pamiętać o tym, by wzmocnić swoją polityką obronną. Bardzo cieszymy się, że Polska jako jeden ze swoich priorytetów wyznaczyła właśnie wzmocnienie wspólnej europejskiej polityki obronności" - podkreślił prezydent Francji.

"Trójkąt Weimarski funkcjonuje na wielu poziomach" - podsumował prezydent Bronisław Komorowski. Jak ocenił, wspólnym wysiłkiem udało się wzmocnić współpracę Paryża, Berlina i Warszawy. Polski prezydent zwracał uwagę, że Trójkąt funkcjonuje na kilku poziomach - ministrów spraw zagranicznych, ministrów obrony narodowej, premierów, a także parlamentów. Według niego to wyraz naszego wspólnego dążenia, aby wspierać integrację europejską. Jak tłumaczył, dla Polski to ważne także ze względu na zbliżające się przewodnictwo naszego kraju w Radzie UE.

Poinformował, że podczas spotkania omawiane były sprawy związane z walką z kryzysem w UE, a także priorytety naszego przewodnictwa w UE ze szczególnym uwzględnieniem polityki bezpieczeństwa i obrony. "Polska konsekwentnie opowiada się za pogłębieniem tej polityki" - oświadczył Komorowski. Poinformował też, że z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym i kanclerz Niemiec Angelą Merkel rozmawiał m.in. o szkoleniu dyplomatów, współpracy instytutów naukowych oraz telewizji.