"Klub PiS zaproponuje niebawem projekt ustawy, w której sprecyzowane będą wymagania dotyczące stosowania prawa łaski przez prezydenta" - powiedział Błaszczak na konferencji prasowej w Sejmie. Jak zaznaczył, prawo łaski daje prezydentowi konstytucja, ale - jak mówił - tryb stosowania tego prawa powinien być sprecyzowany.

Reklama

Błaszczak powiedział, że dokumenty, na podstawie których prezydent stosuje prawo łaski powinny być znane opinii publicznej. "Chodzi o jawność, by był uregulowany tryb postępowania" - mówił.

Szef klubu PiS zaznaczył - powołując się na doniesienia mediów - że prezydent Komorowski ułaskawił jak dotąd 50 osób, w związku z tym - według PiS - powinien przedstawić opinii publicznej w jakich przypadkach zastosował prawo łaski i czym się kierował. Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział, że chodzi o audyt ułaskawień dokonanych przez Komorowskiego.

"Skoro jest tak, że prezydent Komorowski dokonuje audytu ułaskawień za czasów swojego poprzednika, jednego z poprzedników (...), skoro wybiórczo stosuje kwestie audytu odnośnie prawa łaski, to apelujemy, aby przedstawił wszystkie przypadki, w których on zastosował prawo łaski" - mówił Błaszczak.

"W tej sprawie Kancelaria Prezydenta - która audytuje człowieka o nieposzlakowanej uczciwości, mówię o panu profesorze Lechu Kaczyńskim, świętej pamięci prezydencie Rzeczypospolitej - powinna być poza wszelkimi podejrzeniami, w związku z tym ten audyt musi zostać rozszerzony na wszystkie ułaskawienia pana prezydenta Komorowskiego" - mówił.

ReklamaReklama

Hofman dodał, że PiS chce "poznać nazwiska i okoliczności ułaskawień". "Jeśli kancelaria audytuje poprzednika, to musi być czysta, bez podejrzeń, nie mieć nic do ukrycia, w związku z tym także powinna pokazać swoje dokumenty" - mówił.

W poniedziałek szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski zlecił audyt "procedur i trybu przygotowywania projektu decyzji" przez urzędników prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie ułaskawienia przedsiębiorcy Adama S.

W ubiegłym tygodniu media poinformowały, że Adam S., z którym mąż Marty Kaczyńskiej - Marcin Dubieniecki - założył spółkę, został w "trybie nadzwyczajnym" w czerwcu 2009 r. ułaskawiony przez Lecha Kaczyńskiego. Rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk potwierdził w poniedziałek, że pod pismami z Kancelarii Prezydenta do prokuratora generalnego w sprawie Adama S. podpisali się ówcześni prezydenccy ministrowie: Andrzej Duda i Piotr Kownacki.

Adam S. był skazany na rok i 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 30 tys. zł grzywny oraz 120 tys. zł zwrotu wyrządzonej szkody. Ułaskawienie nastąpiło 9 czerwca 2009 r. Trzy tygodnie wcześniej S. założył spółkę z Dubienieckim.

Podczas konferencji Hofman odniósł się także do - jak powiedział - "domniemanego ułaskawienia Ryszarda Kalisza (SLD)". "Pan poseł Kalisz mówi, że nic takiego nie miało miejsca, ale są także doniesienia prasowe z 2005 roku, chociażby jego słowa z Polskiej Agencji Prasowej, że wystąpił do prezydenta Kwaśniewskiego o ułaskawienie w swojej sprawie" - powiedział Hofman.

W 2005 roku Kalisz mówił PAP, że sam wystąpił do prezydenta Kwaśniewskiego z wnioskiem o ułaskawienie w swojej sprawie. Hofman przypomniał w czwartek, że rzecz dotyczyła wyroku w sprawie z Jackiem Żalkiem, obecnie posłem PO.

Proces o pomówienie dotyczył wypowiedzi Kalisza, związanej z zajściami na wiecu wyborczym Aleksandra Kwaśniewskiego w 2000 r. w Białymstoku. Żalek uznał, że Kalisz naruszył jego dobre imię, pomawiając go "o zorganizowanie, a następnie kierowanie uzbrojoną w noże i gazy obezwładniające grupą osób zakłócających wiec Aleksandra Kwaśniewskiego".

Żalek skierował do sądu prywatny akt oskarżenia rok po wydarzeniach na wiecu. Sądy dwóch instancji uznały, że rzeczywiście doszło do pomówienia, ale ze względu na nieznaczny stopień społecznej szkodliwości czynu postępowanie warunkowo umorzono na okres próby wynoszący rok, nakazując jednak Kaliszowi zapłacić na rzecz oskarżyciela prywatnego osiem tysięcy złotych zadośćuczynienia.

Hofman jest zdania, że także w tej sprawie wszystkie dokumenty powinny zostać ujawnione.