"Panie prezydencie, proszę się zdecydować, żeby sięgnąć po ten instrument właściwy demokracji, sięgnąć po instytucję referendum i przy okazji wyborów parlamentarnych rozpisać referendum, w którym jasno można zapytać Polaków, czy godzą się na zmiany proponowane przez rząd, jeśli chodzi o reformę emerytalną, czy też są im przeciwni" - powiedziała na konferencji prasowej zorganizowanej przed Belwederem przewodnicząca klubu PJN Joanna Kluzik-Rostkowska.

Reklama

"Polacy sami powinni zdecydować, czy godzą się na proponowane przez rząd zmiany. W związku z tym proponujemy referendum, które nazwaliśmy 'OFErendum'" - dodała posłanka.

Jak podkreśliła, PJN cieszy się, że w poniedziałek odbędzie się telewizyjna debata między ministrem finansów Jackiem Rostowskim a prof. Leszkiem Balcerowiczem ws. OFE. "Jesteśmy przekonani, że to ważna debata, które pokaże wszystkie argumenty" - zaznaczyła Kluzik-Rostkowska.

W późniejszym oświadczeniu przekazanym PAP Kluzik-Rostkowska podkreśliła, że debata Rostowski-Balcerowicz jest dowodem na to, że "decyzje, które podejmuje rząd i parlament, budzą w nas wszystkich troskę o dobro wspólne".

"Nie gramy na emocjach. Chcemy, żeby Panowie Profesorowie, dyskutując dzisiaj pamiętali, że ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza jest zdeterminowane do aktywnego włączenia się w poszukiwanie najbardziej efektywnego sposobu zapewnienia Polakom godziwych warunków życia na emeryturze" - napisała szefowa klubu PJN.

W ocenie Kluzik-Rostkowskiej od kondycji gospodarczej państwa i reform, które przeprowadzimy, "zależeć będzie przyszłość nas wszystkich". "Przed nami 220 dni, które możemy wykorzystać na zreformowanie finansów publicznych" - czytamy w oświadczeniu."Klub Polska Jest Najważniejsza ma zarówno siłę parlamentarną, jak i odwagę, potrzebne do przeprowadzenia koniecznych reform w państwie" - zaznaczyła posłanka PJN.

Podczas konferencji prasowej wiceszef klubu PJN Paweł Poncyljusz poinformował dziennikarzy, że jego ugrupowanie organizuje we wtorek w Sejmie debatę - nt. swojego programu gospodarczego - pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Rybińskiego. Poncyljusz zapowiedział obecność na nim przedstawicieli największych organizacji pracodawców w Polsce.

Reklama

Prezydencka minister ds. społecznych Irena Wóycicka niespełna dwa tygodnie temu, komentując postulat referendum ws. OFE, w rozmowie z PAP zaznaczyła, że sceptycznie odnosi się do tego pomysłu. "Projekt (ws. zmian w OFE) będzie teraz, a wybory mamy za pół roku, nie bardzo wiem, jak połączyć te terminy" - powiedziała. Ponadto - jak dodała Wóycicka - "ubezpieczeni w ZUS i OFE to tylko część osób w Polsce, więc nie bardzo wiem, kto miałby uczestniczyć w tym referendum (...)".