W Pałacu Prezydenckim - z udziałem Bronisława Komorowskiego - zorganizowano w czwartek debatę na temat aktywności obywatelskiej. Jej uczestnicy to: naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz prezydenccy doradcy.
Komorowski podkreślił, że "wielkie marzenie" Polski jako kraju społeczeństwa obywatelskiego trzeba realizować nadal. Zdaniem prezydenta warto zastanawiać się teraz nad tym, co zrobić, aby odpowiedzieć na pojawiające się nowe uwarunkowania i wyzwania. W tym kontekście wymienił m.in. to, że coraz większą rolę odgrywają inne formy aktywności społecznej niż organizacje pozarządowe. Wskazał na rosnącą rolę internetu, a także inicjatyw społecznych powstających zupełnie spontanicznie i nie zawsze ujmowanych w ramy organizacyjne.
"To jest nowe zjawisko, stanowiące nowe wyzwanie. Trzeba te formy aktywności obywatelskiej starać się wzmocnić, bo to także jest lepsza perspektywa dla budowy społeczeństwa obywatelskiego" - zaznaczył Komorowski. Prezydent opowiedział się też za wspieraniem lokalnych środowisk i stowarzyszeń.
W ocenie Komorowskiego Polska może się pochwalić tym, że ma najlepiej w Europie zorganizowane zbiórki publiczne, takie jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Podkreślał też, że jedną z oznak aktywności obywatelskiej jest "partycypacja obywateli w wyborach". "Jednym z wielkich wyzwań jest świadoma praca nad tym, aby aktywność obywatelska wyrażała się również w zdolności jak największej partycypacji w demokracji" - podkreślił. "To jest zadanie, które powinniśmy mieć w tyle głowy" - mówił Komorowski.
Zwrócił również uwagę na potrzebę budowy wzajemnego zaufania między obywatelami a władzą. Jak argumentował, z jednej strony Polacy powinni mieć powody, aby bardziej ufać instytucjom państwa, a z drugiej - władza powinna bardziej korzystać z doświadczenia obywateli.
W ocenie Komorowskiego aktywne społeczeństwo obywatelskie to także takie, które "szuka nowych sposobów kontaktowania się z państwem, z władzą". "To musi być wysiłek z obu stron" - zaznaczył jednak.
Prezydent zapowiedział, że w najbliższym czasie zaproponuje, w ramach inicjatywy prezydenckiej, nowe regulacje, które mają pogłębić samorządność. Mają one dotyczyć m.in. wysłuchania publicznego oraz wprowadzenia możliwości obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej na poziomie samorządów.
Czwartkowe spotkanie pod hasłem "Aktywność obywatelska - szanse i bariery" zorganizowano w ramach działającego przy prezydencie Forum Debaty Publicznej.