Prezes PiS Jarosław Kaczyński i europoseł PiS Zbigniew Ziobro zapowiedzieli, że wytoczą proces karny posłowi Kazimierzowi Kutzowi o naruszenie dóbr osobistych. Chodzi o słowa Kutza odnoszące się do obu polityków: "Oni zamordowali niewinną kobietę".

Reklama

Szef sejmowej komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy Ryszard Kalisz (SLD) przedstawił we wtorek projekt raportu końcowego z prac tej komisji. Według projektu, były premier Jarosław Kaczyński i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinni stanąć przed Trybunałem Stanu za złamanie konstytucji. Klub SLD zapowiedział, że będzie zbierał podpisy pod wnioskami o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed TS.

Kutz komentując dla tygodnika "Newsweek" projekt raportu powiedział o Kaczyńskim i Ziobrze: "Oni zamordowali niewinną kobietę".

Ziobro oświadczył w piątek na konferencji prasowej, że te słowa Kutza to oszczerstwo. Zaapelował też do niego, by nie okazał się "drobnym cwaniaczkiem" i nie "krył się" za immunitetem poselskim.

>>> Przeczytaj cały artykuł: Kutz o Kaczyńskim i Ziobrze: Zamordowali niewinną kobietę!

"Kutz użył słów, które są oszczerstwem. Jest jakaś granica kłamstwa, pomówień, wobec której można zachowywać tolerancję, dystans (...) ale tę granicę przekroczył poseł Kutz swoją wypowiedzią" - podkreślił Ziobro. Jak ocenił, Kutz przekroczył "wszelkie, dopuszczalne" granice polemiki i krytyki w polityce.

Reklama

"Zdecydowaliśmy się postawić szlaban tym słowom Kutza" - oświadczył b. minister sprawiedliwości w imieniu swoim i prezesa PiS. Przyznał, że proces to ostateczność, jednak - ocenił - wypowiedź Kutza jest tak "drastyczna", że w tym przypadku, proces o pomówienie jest konieczny.Europoseł PiS poinformował, że domaga się od Kutza przeprosin i "znacznego" datku pieniężnego na cel społeczny. "Myślę, że da mu to do myślenia i ostudzi na przyszłość jego zapały do rzucania tego typu bezpodstawnych oszczerstw (... ) przez kieszeń można czasami trafić do rozumu" - zaznaczył.

Kutz komentując dla PAP zapowiedź procesu oświadczył: "Ja mam prawo tak powiedzieć, można tak powiedzieć, bo ktoś musi być temu winien".

"Stało się, słowa zostały wypowiedziane i zobaczymy. Ktoś musi być winien śmierci Blidy. Kto to wszystko organizował? Poseł Ryszard Kalisz delikatnie ocenił, że za morderstwo odpowiada IV RP. Moje słowa były tylko uzupełnieniem tego stwierdzenia" - powiedział Kutz.