7 proc. badanych uważa, że największym wygranym tych wyborów jest PiS, ponieważ "odniosło moralne zwycięstwo"; 2 proc. wskazało na PSL, bo pokazało, że ma stabilne poparcie. 1 proc. respondentów uważa, że największym wygranym tych wyborów jest SLD, ponieważ udało mu się dostać do Sejmu. 14 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.

Reklama

Według oficjalnych wyników październikowych wyborów PO otrzymała poparcie 39,2 proc. Polaków, PiS - 29,9 proc.; Ruch Palikota - 10 proc.; PSL - 8,4 proc.; SLD - 8,2 proc.

47 proc. ankietowanych uważa, że PO zasłużyła na wynik, jaki otrzymała w wyborach; 10 proc. respondentów sądzi, że powinna dostać więcej. 28 proc. badanych jest zdania, że PO powinna dostać mniej. 15 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat.

Według TNS OBOP, 27 proc. badanych jest zdania, że PiS zasłużyło na swój wynik w październikowych wyborach; 19 proc. ankietowanych sądzi, że powinno dostać więcej. 40 proc. respondentów uważa, że PiS w wyborach powinno dostać mniej. 14 proc. ankietowanych nie wypowiedziało się w tej sprawie.

W przypadku Ruchu Palikota 27 proc. respondentów oceniło, że zasłużył na swój wynik wyborczy; 10 proc. sądzi, że powinien dostać więcej. 45 proc. badanych uważa, że Ruch Palikota w wyborach powinien dostać mniej. 18 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej kwestii.

46 proc. ankietowanych uważa, że PSL zasłużyło na wynik, jaki otrzymało w wyborach; 19 proc. sądzi, że powinien dostać więcej. 17 proc. badanych jest zdania, że PSL w wyborach powinno dostać mniej. 18 proc. respondentów nie wypowiedziało się w tej sprawie.

Według sondażu 43 proc. badanych jest zdania, że SLD zasłużyło na wynik w październikowych wyborach; 19 proc. sądzi, że powinno dostać więcej. 18 proc. ankietowanych uważa, że SLD powinien dostać mniej w wyborach. 20 proc. respondentów nie miało zdania w tej kwestii.

Sondaż TNS OBOP przeprowadzono w dniach 13-16 października na reprezentatywnej próbie losowej 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.