Rząd Donalda Tuska ma dziś dyskutować między innymi na temat wstępnego stanowiska w sprawie konwencji Rady Europy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet.

Reklama

W tej sprawie doszło do sporu między pełnomocniczką rządu do spraw równego traktowania Agnieszką Kozłowską-Rajewicz, która uważa, że dokument należy jak najszybciej ratyfikować, a ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem, który widzi w nim wyraz ideologii feministycznej, służący zwalczaniu tradycyjnej roli rodziny i promowaniu związków homoseksualnych. Zdaniem ministra niektóre zapisy konwencji są sprzeczne z konstytucją.

Ministrowie zajmą się m.in. projektem wprowadzającym możliwość dostępu placówek medycznych do danych Centralnego Wykazu Ubezpieczonych on-line. Według propozycji pacjent w przychodni będzie musiał podać jedynie numer PESEL, aby można było zweryfikować, czy jest ubezpieczony. Jeżeli weryfikacja nie będzie możliwa za pośrednictwem internetu (np. w przypadku problemów z dostępem do sieci lub wizyty domowej), wystarczy pisemne oświadczenie pacjenta potwierdzające ubezpieczenie lub okazanie jednego z dotychczas obowiązujących dokumentów potwierdzających ubezpieczenie, np. druku RMUA.

Rada Ministrów wysłucha też informacji szefa MAC Michała Boniego dotyczącej przebiegu dotychczasowych rozmów z przedstawicielami Episkopatu nt. likwidacji Funduszu Kościelnego. Rząd proponuje wprowadzenie w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Kościół chce 1 proc.