Bronisław Komorowski mówił, że chce ustalić harmonogram działań na najbliższe dni. W poniedziałek prezydent powierzy misję tworzenia rządu Ewie Kopacz, a tydzień później - 22 września - powoła nową Radę Ministrów.

Reklama

Taki kalendarz nakreśliła dziennikarzom po spotkaniu Bronisława Komorowskiego z kandydatką na premiera Joanna Trzaska-Wieczorek, szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

Zgodnie z jej słowami, prezydent rozmawiał z Ewą Kopacz głównie o perspektywach i koncepcji tworzenia rządu, a zwłaszcza o kwestiach bezpieczeństwa i obronności. Kwestie personalne były dziś na drugim planie.

Ewa Kopacz zastąpi na stanowisku premiera Donalda Tuska, który od 1 grudnia będzie przewodniczącym Rady Europejskiej. Dymisję rządu Tuska Bronisław Komorowski przyjął wczoraj.

Elementem spotkania będzie ustalenie dalszych kroków, dla mnie będzie to też okazja do zapoznania się z zamiarami przyszłej pani premier - powiedział prezydent.

Przyszła pani premier mówiła, że zamierza dobierać sobie ludzi pod wyznaczone przez siebie zadania. Odbiegać od tego, co robił Donald Tusk jednak nie chce. Nie unikniemy kontynuacji pewnych dobrych rzeczy, które rozpoczął tamten rząd, ale będą też nowe elementy - dodała Kopacz.

CZYTAJ WIĘCEJ: "GW" o największej sensacji w rządzie: Sikorski przyjął propozycję Kopacz>>>

Marszałek Sejmu wczoraj przez cały dzień prowadziła konsultacje w sprawie nowego rządu. W jej sejmowym gabinecie pojawili się między innymi Elżbieta Bieńkowska, Radosław Sikorski i Bartłomiej Sienkiewicz.