Wicepremier przypomniał, że na szczycie NATO w Newport zostały ustalone trzy formy wsparcia - ciągła rotacyjna obecność żołnierzy NATO w Polsce, Szpica, czyli siły natychmiastowego reagowania oraz wzmocnienie roli korpusu Północ-Wschód w Szczecinie, który ma stać się organizatorem obrony na wschodniej flance.

Reklama

Dodał, że ostateczną koncepcję sił natychmiastowego reagowania ministrowie obrony Sojuszu mają zatwierdzić w lutym.

Gość radiowej Trójki podkreślił, że Polsce zależy też na ciągłej obecności żołnierzy amerykańskich na swoim terytorium. - Chcemy, żeby było ich więcej, ale równie dużą wagę przykładamy do tego, żeby to była ciągła obecność - powiedział.

Tomasz Siemoniak poinformował, że w listopadzie ma być przedstawiony plan bezpieczeństwa opracowany przez nasz rząd. Będzie to kompleksowy plan działań w różnych dziedzinach. - O bezpieczeństwie trzeba myśleć wspólnie, pracujemy nad tym planem z różnymi resortami - powiedział.

Pytany o przedłużenie terminu składania ofert na śmigłowce wielozadaniowe szef resortu obrony powiedział, że odbyło się to na wniosek oferentów. Zapewnił, że przetarg zostanie rozstrzygnięty na początku przyszłego roku.

Reklama