Debata na żywo rusza już we wtorek i potrwa do czwartku włącznie. Każdy zarejestrowany uczestnik (TU można się zarejestrować) będzie mógł wziąć udział w dyskusji i zadać pytanie ekspertom, a także podzielić się swoimi uwagami.

Reklama

Wśród gości specjalnych są m.in. gen. Philip Breedlove, naczelny dowódca sił NATO w Europie, Alexander Vershbow, zastępca sekretarza generalnego NATO, były szef NATO Jaap de Hoop Scheffer, ministrowie obrony m.in. Estonii i Węgier. Są także Polacy – wśród nich Anna Fotyga, szefowa podkomisji ds. obrony i bezpieczeństwa w Parlamencie Europejskim i Maciej Popowski, zastępca sekretarza generalnego w dyplomacji unijnej.

Dyskusję podzielono na pięć bloków tematycznych: Kryzys ukraiński i rosyjski; UE jako światowy gracz w polityce bezpieczeństwa; Rola NATO po 2025 r.; Kryzys w Syrii, Nowa równowaga globalna; Cyberbezpieczeństwo i cyberobrona.

Na podstawie debaty zostanie nakreślonychdziesięć generalnych wskazówek dla przyszłej szefowej unijnej dyplomacji. Jest to szczególnie ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Federica Mogherini ma także odpowiadać za unijną politykę bezpieczeństwa i obrony. I w przeciwieństwie do ustępującej ze stanowiska Catherine Ashton zapowiedziała aktywny udział w kreowaniu tej polityki i specjalnych szczytach unijnych. Na podstawie dwóch poprzednich debat: w roku 2010 i 2012 powstały książki, nakreślające główne problemy z tej dziedziny.

Organizatorem jest Security and Defence Agenda (niezależny, prestiżowy think tank brukselski zajmujący się tymi tematami).

Dziennik.pl jest jedynym polskim partnerem medialnym wydarzenia.

Szczegółowy program można znaleźć TUTAJ >>>