Angela Merkel powiedziała, że wydarzenie to stanowiło kamień milowy na drodze pojednania. Krzyżowa - ta nazwa symbolizuje pojednanie, zrozumienie oraz braterstwo - mówiła niemiecka kanclerz.

Reklama

Merkel odniosła się też między innymi do obalenia muru berlińskiego, czego niedawno obchodzono 25. rocznicę. Przyznała, że Polacy jako pierwsi wymusili polityczne zmiany w Europie oraz pokazali, że mają odwagę i dali ją innym.

Premier Ewa Kopacz powiedziała natomiast, że spotkanie Helmuta Kohla i Tadeusza Mazowieckiego wynikało z chrześcijańskiej pokory, bez której trudno mówić o pokoju. Za tym gestem poszły dobre zmiany w stosunkach polsko - niemieckich - dodała. Jak zauważyła premier Kopacz, relacje polsko - niemieckie pokazują, że nie jesteśmy zakładnikami historii, lecz możemy wyciągać z niej wnioski. Zaznaczyła jednak, że musimy reagować na próby fałszowania historii.

12 listopada 1989 roku w Krzyżowejzostała odprawiona Msza Święta z udziałem premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego oraz kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Ocenia się, że był to przełomowy moment w stosunkach polsko-niemieckich.