Działanie Mariusza Kamińskiego i funkcjonariuszy CBA było w pełni legalne, zasadne i konieczne, by przeciwdziałać korupcji - ocenił w radiowej Jedynce Ziobro. Z kolei wyrok sądu, który skazał polityka na bezwzględne więzienie minister sprawiedliwości określił jako "skrajnie niesprawiedliwy" i "polityczny".

Reklama

Zbigniew Ziobro podkreślał, że w tej samej sprawie orzekały też inne sądy, wydając wyroki korzystne dla polityka PiS. - Trzykrotnie dochodziły do wniosku, że operacja była w pełni legalna i zasadna - mówił szef resortu sprawiedliwości.

Ziobro jest przekonany, że prawo dawało prezydentowi możliwość ułaskawienia Kamińskiego. Jak mówił, Andrzej Duda uczynił to na podstawie 139. artykułu konstytucji. Dlatego znaczenia nie ma fakt, że wyrok w sprawie nie był prawomocny, co jest wymogiem Kodeksu Postępowania Karnego. Prawo łaski "nie jest zawężone wyrokiem prawomocnym" - przekonywał Ziobro.

Zbigniew Ziobro zwracał też uwagę, ze ułaskawienie Mariusza Kamińskiego miało także związek z umożliwieniem mu pełnienia funkcji koordynatora służb specjalnych, który musi mieć dostęp do informacji niejawnych.

W marcu Mariusz Kamiński został skazany na karę 3 lat więzienia i 10 lat zakazu zajmowania stanowisk publicznych. Sędzia uznał, że kierując CBA Kamiński przekroczył uprawnienia i zezwolił na nielegalne działania operacyjne Biura podczas afery gruntowej. Wyrok był nieprawomocny, a polityk się od niego odwołał.