"Są takie podejrzenia, bo działacze PiS od lat krytykują Orkiestrę i jej założyciela Jerzego Owsiaka", podaje "Gazeta Wyborcza".

Reklama

Wiadomo, że powstała i rozesłana już została do służb specjalna instrukcja "w sprawie współpracy z organizacjami pozarządowymi i udziału w imprezach >>pozawojskowych

MSW w oficjalnym piśmie odpowiada wymijająco, a MON podaje, że "zakres pytań jest obecnie w procedowaniu"

"Gazeta Wyborcza" przypomina tymczasem, że w latach 2005-07 MEN próbował blokować działania WOŚP w szkołach, a TVP skróciła czas antenowy dla finału WOŚP.

Dziennikarzy przywołują także słowa Jerzego Owsiaka o Antonim Macierewiczu, które padły dwa lata temu. Ten mówił m.in.: - Nie mogę już. Nie mogę słuchać tej trucizny nienawiści, która jest z tych komunikatów pana Macierewicza i jego ekipy. Nie wątpię, że chcą być może to wyjaśnić, ale stokrotnie wątpię w ich intencje. Bo one są po prostu złe.

Krytycznie wypowiadał się także o sprzyjającej Prawu i Sprawiedliwości TV Republika - "zła telewizja, która sączy nienawiść".

Także PiS nie pozostał mu dłużny. WOŚP nazwał m.in. "lansowaną przez III RP akcją dobroczynną, na której Owsiak zbudował swoją potęgę i wychował sobie ślepych funkcjonariuszy".