To ma być projekt, który usprawni działanie Trybunału Konstytucyjnego - zapowiada Mateusz Kijowski. Komitet Obrony Demokracji zamierza złożyć projekt ustawy, w której kandydatów na sędziego będą mogli zgłaszać: prezydent, Sejm, Krajowa Rada Sądownictwa, Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego i Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Reklama

Wybór sędziów w Sejmie będzie miał się odbywać większością dwóch trzecich głosów, przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Lider KOD Mateusz Kijowski wyjaśniał na konferencji prasowej, że projekt ma być odpowiedzią na ustawę autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Według Kijowskiego, proponowany przez Komitet projekt pozwoli zachować niezawisłość Trybunału, tak żeby mógł sprawnie i skutecznie funkcjonować, orzekać i bronić obywateli.

Mateusz Kijowski wyjaśniał, że KOD będzie chciał zebrać 100 tysięcy podpisów pod swoim projektem, którym ma być inicjatywą społeczną. Zarazem lider Komitetu zapewnił, że jest otwarty na współpracę z partiami opozycyjnymi. Zapewnił jednak, że jest to projekt obywatelski.

Mateusz Kijowski wyjaśniał, że KOD będzie też apelował do prezydenta Andrzeja Dudy, aby nie podpisywał ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Mateusz Kijowski uważa, że ta ustawa zagraża ustrojowi państwa i spowoduje, że obywatele przestaną być bezpieczni.