Prezydent rozmawiał z brytyjskim BBC i niemieckim tygodnikiem „Der Spiegel”. Były to jedne z pierwszych wywiadów dla zachodnich mediów od czasu zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta.

Reklama

Andrzej Duda zapewniał zachodnie media, że polski rząd nie jest rządem eurosceptyków. W rozmowie z BBC prezydent mówił też, że oczekuje zmian w Unii Europejskiej. W „Der Spiegel” dodawał też, że zarzuty o antyeuropejskość są jego zdaniem nieuzasadnione, a spór w Polsce toczy się o to, jaki kształt ma mieć państwo. Mówił też, że ostatnie decyzje w sprawie Trybunału Konstytucyjnego mają doprowadzić do pluralizmu, którego wcześniej brakowało.

Reklama

Andrzej Duda skrytykował w „Der Spiegel” niedawną wypowiedź szefa Parlamentu Europejskiego, niemieckiego polityka Martina Schulza o tym, że w Polsce mamy do czynienia z zamachem stanu. Zdaniem prezydenta, takie słowa są dla Polaków obraźliwe.

Z kolei w BBC prezydent mówił, że gdyby Wielka Brytania zdecydowała się na wystąpienie z Unii Europejskiej, to Europa znalazłaby się w bardzo poważnym kryzysie. Równocześnie jednak skrytykował brytyjskiego premiera Davida Camerona za propozycje obcinania świadczeń socjalnych dla imigrantów, w tym także Polaków. Zdaniem Dudy, byłaby to dyskryminacja obywateli Unii Europejskiej.

Prezydent deklarował także, że Polska przyjmie migrantów, którzy będą potrzebowali pomocy, choć dodał, że większość z tych, którzy dotarli do Polski, pojechali dalej do Niemiec. Andrzej Duda przypomniał, że Polska przyjęła już znaczną grupę uchodźców z Ukrainy.