Reklama

Witold Waszczykowski w piśmie skierowanym do komisji zwrócił uwagę, że obecne kontrowersje polityczne wokół Trybunału spowodowały powstanie wątpliwości co do sformułowań obowiązującej obecnie ustawy o TK. Minister wskazał również, że widać też brak mechanizmów pozwalających rozwiązywać skomplikowane zagadnienia, jakie ostatnio ujawniły się w praktyce orzeczniczej Trybunału.

W związku z tym szef MSZ prosi Komisję Wenecką o opinię na temat przyjętej przez parlament nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Minister jest głęboko przekonany, że międzynarodowy prestiż Komisji Weneckiej oraz jej profesjonalizm pozwolą na dokonanie obiektywnej oceny zagadnień prawnych będących przedmiotem wniosku - czytamy w komunikacie ministerstwa spraw zagranicznych.

W skład Komisji Weneckiej wchodzą eksperci w dziedzinie prawa. Komisja zajmuje się doradzaniem państwom w sprawach związanych z szeroko pojętym prawem konstytucyjnym, ale w zakresie jej działania leżą też między innymi kwestie związane z prawem wyborczym.

Na początku grudnia grupa polskich organizacji samorządowych skierowała do Komisji pismo na temat planowanych zmian w funkcjonowaniu Trybunału Konstytucyjnego. Zwrócono w nim uwagę, że działania obecnego Sejmu w tej sprawie godzą w fundamentalne zasady konstytucyjne, w tym w zasadę demokratycznego państwa prawa. W odpowiedzi przewodniczący Komisji Gianni Buquicchio stwierdził, że on i jego współpracownicy "z uwagą i zaniepokojeniem" obserwują wydarzenia w Polsce i dodał, że liczy, że problemy uda się rozwiązać w oparciu o orzeczenia samego Trybunału.

Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS została przyjęta przez Sejm i Senat. Teraz ustawa czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy.