Rzeczniczka klubu parlamentarnego PiS Beata Mazurek powiedziała po spotkaniu, że ministrowie i premier Beata Szydło mówili o swoich planach. Jako priorytet Beata Szydło wskazywała pomoc społeczną, w tym projekt 500+. Miała też zapowiedzieć pojawienie się kolejnych ustaw z kampanii wyborczej. Jej wystąpienie, jak podaje na swoich stronach PAP, trwało około 20 minut.

Reklama

Głos zabrali także ministrowie: sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, edukacji Anna Zalewska, pracy Elżbieta Rafalska, zdrowia Konstanty Radziwiłł, środowiska Jan Szyszko i wicepremier, szef resortu rozwoju Mateusz Morawiecki.

Obniżenie ratingu decyzją polityczną

Spadek pozycji Polski w rankingach – on także miał być przedmiotem rozmów, choć PiS niechętnie się w tym temacie chce wypowiadać. Rzeczniczka powiedziała jedynie dziennikarzom, że jednym z poruszanych dziś tematów było obniżenie ratingu Polski przez agencję Standard&Poor's. Według posłanki PiS to decyzja polityczna, nie znajdująca potwierdzenia we wskaźnikach ekonomicznych – w swojej wypowiedzi miała się powołać na słowa wicepremiera Morawieckiego.

Reklama

Beata Mazurek dodała, że żadna inna agencja nie zmniejszyła ratingu. Zasugerowała, że może to być kara za to, że rząd chce wspierać przede wszystkim polski biznes.

- Minister powiedział też, że sytuacja na świecie nam nie sprzyja. Po raz pierwszy bank centralny USA podnosi stopy procentowe i wysysa pieniądze z innych rynków. W obecnej sytuacji trzeba zachować spokój. Przypomniał też, że Hiszpania ma taki sam rating, jak Polska, a Włochy mają niższy, choć są krajem gospodarczo większym od nas – podaje PAP za informatorami z PiS.

Komisja goni komisję

Rzeczniczka nie chciała mówić o ewentualnym powołaniu sejmowych komisji śledczych, o czym nieoficjalnie pisano wcześniej. Podkreśliła, że było to zamknięte posiedzenie klubu i gdy tylko zostaną ustalone szczegóły, dziennikarze zostaną o tym poinformowani. Komisje miałyby zajmować się: wyłudzeniami VAT, aferami Amber Gold i taśmową, a także związanym z tą ostatnią ujawnionym niedawno skandalem, dotyczącym podsłuchiwania dziennikarzy przez specjalną grupę policyjną.

Reklama

Rąbka tajemnicy uchylił jednak Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. Na specjalnie zwołanej konferencji powiedział, że możliwe jest powołanie komisji śledczych ds. wycieku wpływów z podatku VAT i podsłuchowej.

Mówił także o ewentualnych zmianach w ordynacji wyborczej.

"Ziobro mówił o ustawie o prokuraturze, Radziwiłł informował, że w resorcie pracy ruszyły już prace nad ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej oraz rozpoczynają się prace nad opracowaniem nowej polityki lekowej. Rafalska zapowiadała szerokie konsultacje Programu 500+ oraz liczne w całym kraju spotkania w tej sprawie, w których ma brać udział ona oraz wiceministrowie z resortu pracy. Zachęcała, by posłowie także się w nie włączyli, byli aktywni. Według rozmówców PAP, Rafalska mówiła także o minimalnej stawce godzinowej 12 zł za umowy-zlecenia. Na konferencji prasowej w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak, informował, że projekt ten "w zasadzie jest już gotowy", będzie to projekt rządowy, konsultowany", podaje także na swoich stronach Polska Agencja Prasowa.

Nikt z PiS nie chciał się wypowiadać się o wyborze nowych władz w Prawie i Sprawiedliwości. Pojawiły się informacje, że wybory mają odbyć się nie w marcu, a w czerwcu.