Poseł ruchu Kukiz'15 Paweł Szramka uważa, że Platformie chodzi jedynie o medialny rozgłos. Ewentualnego wniosku o odwołanie ministra Błaszczaka popierać nie zamierza.

Reklama

- Dzieje się dokładnie to samo, co działo się za poprzednich rządów. Mamy do czynienia z wymianą kadr i to samo, niezależnie od tła, działo się za poprzednich rządów. To normalne działania w rządach partiokracji - tłumaczy poseł.

Inaczej na sprawę patrzą ludowcy. Poseł PSL Piotr Zgorzelski nie wyklucza poparcia dla inicjatywy PO. Sam krytycznie ocenia działania szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji. Negatywnie ocenia podpisanie przez niego konwencji europejskiej o ograniczeniu dostępu do broni, w dobie rosnącego zagrożenia terrorystycznego w Europie. Ponadto, Zgorzelski krytykuje także zmiany na różnych szczeblach w policji.

- Za karuzelę stanowisk jest tam odpowiedzialny minister. Stąd działania MSWiA uważam za nieefektywne - dodaje poseł PSL.

Inspektor Zbigniew Maj złożył dymisję w ubiegły czwartek, tłumacząc, że byli funkcjonariusze policyjnego Biura Spraw Wewnętrznych szykowali przeciwko niemu prowokację.

PO: Policja wciągana w zagrywki polityczne

Poseł PO Andrzej Halicki uważa, że minister przed nominacją musiał wiedzieć, że inspektor Maj jest w kręgu podejrzeń CBA. Zarzucił ministrowi Błaszczakowi kamuflowanie faktów.
Powiedział też, że zarówno szef MSWiA jak i premier Beata Szydło, od kilku dni nie odpowiadają na pytania Platformy i nie odnoszą się do istoty sprawy.


Posłowie PO domagają się też odtajnienia policyjnego audytu, dotyczącego rzekomego podsłuchiwania dziennikarzy za rządów PO. Poseł Mariusz Witczak uważa, że minister Błaszczak odpowiada za karuzelę stanowisk i bałagan w policji, jakiego jego zdaniem nie było od ponad 20 lat.

- Bardzo się boimy, znając mentalność PiS-u, że policja jest wciągana przez ministra Błaszczaka i przez polityków PiS-u w rozgrywki polityczne - powiedział poseł PO. Dowodem na to jego zdaniem jest między innymi kwestia audytu.

Reklama

Poseł Witczak zarzucił politykom PiS, że choć bardzo szybko dowiedzieli się, że dziennikarze nie byli podsłuchiwani, to jednak nie zawahali się "użyć kłamstwa w Strasburgu".

PO kontra PiS

Według posła PiS Jacka Sasina opozycja straszy wnioskiem o votum nieufności ponieważ nie ma pozytywnego pomysłu jak wyjść z impasu, w którym się znalazła.
Jacek Sasin powiedział, że dzisiejsze wystąpienie posłów PO tłumaczy ostatnim sondażem, w którym PiS ma 40 procent poparcia a Platforma zaledwie 15. - Dramatyczne próby odzyskania inicjatywy politycznej, zupełnie chybione - powiedział poseł PiS.

Podkreślił, że obecnie nie ma żadnych podstaw do tego by żądać dymisji ministra spraw wewnętrznych i administracji. Budowanie obrazu chaosu i rozpadu w policji jest zdaniem Jacka Sasina zupełnie niespójne z rzeczywistością. Poseł wyjaśnił, że decyzje kadrowe, które obecnie są podejmowane służą profesjonalizacji policji a szybka dymisja Komendanta Głównego przecięła pewien konflikt.