Jak dowiedziało się RMF FM, może mieć to związek z tajną operacją przeciwko Majowi, którą przygotowali policjanci z Biura Spraw Wewnętrznych. Miała ona skompromitować nowego szefa policji.

Reklama

Według Radia ZET chodzi między innymi o możliwą prowokację Biura Spraw Wewnętrznych, w której Maja obciążał były informator z czasów, kiedy komendant pracował w Centralnym Biurze Śledczym. Kolejnym powodem może być śledztwo prokuratury w Łodzi, które toczy się w sprawie nieprawidłowości w urzędzie miejskim w Kaliszu. W tym śledztwie komendanta pomawia czynny oficer CBA, były szwagier komendanta, z którym jest w tej chwili w konflikcie.

Maj powiedział Radiu ZET, że jest pomawiany o różne sprawy sprzed kilkunastu lat. Jest przedmiotem rozgrywki Biura Spraw Wewnętrznych Policji i innych służb. Chce w spokoju wyjaśnić sprawy, o które jest od dwóch miesięcy pytany.

Informację o dymisji komendanta potwierdził dziennikarzom w Sejmie wiceszef resortu Jarosław Zieliński. Dymisja jest skierowana na ręce szefa rządu za pośrednictwem szefa MSWiA. Minister Mariusz Błaszczak przedstawi ten wniosek premier Beacie Szydło - z rekomendacją, aby tę dymisję przyjęła.

Wiceminister Zieliński nie chciał podać powodów decyzji inspektora Maja. - Proszę jego pytać, sądzę, że sam to wyjaśni - powiedział dziennikarzom. Na 11:00 zapowiedziano konferencję prasową komendanta.

Reklama

Źle, że zmiany komendantów tak szybko następują - powiedział w Kontrwywiadzie RMF FM Tomasz Siemoniak. Polityk PO podkreślił, że nie miał okazji poznać Zbigniewa Maja. Widziałem tyle, co wszyscy - ekstrawaganckie zachowanie - mówił.

Zbigniew Maj to twórca i wieloletni członek specjalnego zespołu zajmującego się w policji i ABW uprowadzeniami dla okupu. Zajmował się ostatnią reformą struktur Centralnego Biura Śledczego Policji. Stworzył tam grupę tak zwanych "łowców cieni" - czyli specjalny zespół w CBŚP poszukujący ukrywających się za granicą najbardziej niebezpiecznych przestępców i osób uprowadzonych dla okupu. Zajmował się też walką z przestępczością zorganizowaną wśród pseudokibiców.