W piątek będzie w Warszawie brytyjski premier David Cameron i kwestia zasiłków dla emigrantów w tym kraju, w tym Polaków ma być głównym tematów jego rozmów z szefową polskiego rządu.

Reklama

Przypomniał, że David Cameron - jak i lider brytyjskich konserwatystów - spotka się także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Ryszard Czarnecki podkreślił, że Londyn i Warszawa mają w Unii Europejskiej wspólne interesy. Jak tłumaczył, rządzący nią mają m.in. podobny pogląd, że Wspólnota powinna być grupą ojczyzn, a federacją.

- Podczas rozmów unijnych, w przypadku Polski poruszana będzie też kwestia zasiłków na dzieci dla emigrantów, których potomstwo pozostało w kraju - mówił Ryszard Czarnecki. Dodał, że padła propozycja, by świadczenia były dostosowane do warunków panujących w kraju, w którym dzieci mieszkają, a nie tego, w którym rodzice pracują.

W upublicznionym wczoraj projekcie porozumienia Brukseli z Londynem w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii, zapisano, że ograniczenie zasiłków w Wielkiej Brytanii będzie możliwe tylko dla nowo przybyłych pracowników. Restrykcje nie obejmą tych, którzy już pracują na Wyspach, a więc także sporej grupy Polaków. Projekt został rozesłany do wszystkich krajów członkowskich. To one zdecydują o ostatecznym kształcie porozumienia w najbliższych tygodniach.