Przed spotkaniem premier Beata Szydło podkreśliła, że dla Polski Wielka Brytania jest partnerem strategicznym. Dlatego ważne jest, aby kraj ten pozostał w Unii Europejskiej.

Reklama

Szefowa rządu zapewniła o poparciu dla części propozycji Londynu w kwestiach związanych z odbiurokratyzowaniem Unii Europejskiej. Kwestią otwartą natomiast są postulaty socjalne, które dotykają między innymi Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich. Szacuje się, że obecnie mieszka tam około miliona obywateli naszego kraju. Polski rząd chce, aby nowe rozwiązania w kwestiach socjalnych nie dyskryminowały naszych rodaków. Jak podkreśliła pani premier, chcielibyśmy, aby mieli takie same warunki do pracy i rozwoju jak Brytyjczycy.

Premier Beata Szydło dodała, że rozmowa będzie dotyczyć też kwestii bezpieczeństwa, czyli szczytu NATO w Warszawie oraz wsparcia wschodniej flanki NATO.

David Cameron zapewnił, że Polska jest dla niego partnerem strategicznym. Brytyjski premier podkreślił, że obydwa kraje mają wspólne interesy. Między innymi w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Cameron zwrócił też uwagę na podobną wizję Unii Europejskiej, która szanuje państwa narodowe. Premier Wielkiej Brytanii podkreślił, że celem jego rządu jest pozostanie w Unii Europejskiej, ale na zreformowanych zasadach.