Dzisiaj jest bardzo ważny dzień - ruszył program Rodzina 500 plus - powiedziała premier Beata Szydło. Jak dodała, pierwsze wnioski zostały złożone już po północy. Po pół godzinie było ich już ponad 70. - Na ten moment jest ponad 20 tysięcy wniosków poprzez internet - poinformowała szefowa rządu. - Ruszamy w Polskę, ruszamy we wszystkich województwach, ruszają "busy 500 plus", w których będzie można uzyskać informacje - dodała.

Reklama

Premier wyraziła satysfakcję z wprowadzenia programu w tak krótkim czasie. - We wrześniu 2015 r. dałam słowo, że ten program wejdzie w życie, kiedy Prawo i Sprawiedliwość będzie tworzyło rząd i tak się stało - powiedziała Szydło. - Wszystkie polskie rodziny, które spełniają warunki, będą mogły w tej chwili, od dnia dzisiejszego składać wnioski i będą otrzymywały wsparcie na wychowanie dzieci - zapewniła.

Szydło zaznaczyła, że ważny jest także aspekt demograficzny programu. - Polska potrzebuje dzisiaj dobrej polityki prorodzinnej, dobrej polityki prodemograficznej. To jest pierwszy (...) tak całościowy, kompleksowy, prawdziwy program prorodzinny - mówiła.

Premier zwróciła również uwagę na skutki gospodarcze programu. Przypomniała, że w tym roku zostanie na niego przeznaczonych ponad 17 miliardów złotych, a w przyszłym ponad 20 miliardów. - To będzie zastrzyk dla polskiej gospodarki - mówiła.

Rodzina jest najlepszą inwestycją, a dziecko to nie jest koszt, tylko właśnie inwestycja - powiedziała premier. - To przesłanie przyczyni się do tego, że będziemy mogli z satysfakcją za kilka lat powiedzieć, że program spełnił nasze oczekiwania, że poprawiły się wskaźniki demograficzne, że polskie rodziny dzięki naszemu programowi są bezpieczniejsze, mogą planować swoją przyszłość; dla wielu rodzin to będzie faktycznie ogromna poprawa egzystencjalna, że wszystkie te założone cele będą spełnione - dodała.

Program "Rodzina 500 plus" ruszył w piątek. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz online. Na złożenie pierwszego wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci, do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) wsparcie będzie przysługiwać także na pierwsze. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają świadczenia na 3,7 mln dzieci.

Trwa ładowanie wpisu