Kuchciński był pytany o przyjętą w środę rezolucję Parlamentu Europejskiego o sytuacji w Polsce.

Reklama

Władze państwowe Polski działają w oparciu o polskie prawo, polską konstytucję. Władze państwowe uważają, że te decyzje, które Sejm RP podjął w grudniu ubiegłego roku są ważne, są przypieczętowane decyzjami prezydenta Polski i rządu. Przyjmujemy z uwagą, każdą informację ze strony naszych przyjaciół, instytucji międzynarodowych. Bardzo chętnie z nimi się zapoznajemy - powiedział Kuchciński.

Podkreślił, że działa powołany przez niego zespół ekspertów, który pracuje m.in. nad opinią Komisji Weneckiej ws. TK. - Niebawem będziemy świadkami pierwszych propozycji zgłaszanych przez zespół. Nie wykluczam, że jakieś propozycje związane ze zmianą ustawy o TK będą zaproponowane, ponieważ zgłosili się do nas również przedstawiciele frakcji parlamentarnych Sejmu, zgłosili różne propozycje. Z uwagą im się przyglądamy - powiedział marszałek Sejmu.

Eurodeputowani wezwali w środę polski rząd do "przestrzegania, opublikowania i pełnego oraz bezzwłocznego wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego" z 9 marca 2016 r., który dotyczył zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o Trybunale, a także wezwali do wykonania orzeczeń TK z grudnia 2015 r.

2 grudnia Sejm wybrał na podstawie regulaminu Sejmu i konstytucji - pięciu nowych sędziów TK, których kandydatury zgłosiło PiS. Przeciw były kluby PO, Nowoczesnej i PSL (PO złożyło już skargę do TK na uchwały). Sędziowie zostali zaprzysiężeni przez prezydenta.

Pod koniec grudnia Sejm przyjął nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Wprowadza ona szereg zmian w TK.