Zgodnie z procedurą projekt opinii na temat ustawy, sporządzony po kwietniowej wizycie delegacji Komisji Weneckiej w Polsce, na prawie dwa tygodnie przed posiedzeniem plenarnym został przekazany stronie polskiej. Jest on poufny. Przed obradami w Wenecji zapoznają się z nim też członkowie Komisji, która następnie przyjmie opinię, z poprawkami lub bez nich.

Reklama

- Opinia została wysłana tydzień temu - poinformował w piątek rzecznik RE.

10 czerwca, w pierwszym dniu sesji plenarnej Komisja Wenecka powróci także do sprawy Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Z ogłoszonego programu obrad wynika, że członkowie KW zostaną poinformowani o dalszym rozwoju wydarzeń wokół Trybunału po tym, gdy w marcu na poprzedniej sesji gremium to przyjęło krytyczną opinię na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.

Komisja zaapelowała wtedy o publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z początku marca i rozwiązanie kryzysu wokół TK.

W programie obrad Komisji 10 czerwca jest też wybór jej nowego pierwszego wiceprzewodniczącego, czyli następcy Hanny Suchockiej, której mandat w tym organie wygasł z końcem kwietnia. Była premier nie została ponownie zgłoszona przez stronę polską. W skład Komisji Weneckiej weszli nowi przedstawiciele Polski: profesorowie Bogusław Banaszak i Mariusz Muszyński. Zastąpili oni Suchocką i prof. Krzysztofa Drzewickiego.