Brynkus, który o skierowaniu pisma poinformował w oświadczeniu przekazanym PAP stwierdził, że w artykule Aleksandry Pawlickiej zatytułowanym "PiSkup", w negatywnym i nieprawdziwym świetle przedstawiono abpa Jędraszewskiego.

Wzywam redakcję, wydawcę a przede wszystkim autorkę do refleksji i przeproszenia Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego za wyrządzoną mu tym artykułem krzywdę. Wzywam do przeproszenia Kościoła w Polsce, za krzywdę wyrządzoną rysowaniem fałszywego wizerunku katolickiej wspólnoty. Wzywam także redakcję i wydawcę tygodnika "Newsweek", aby w poczuciu odpowiedzialności i refleksji zrezygnowali z używania mowy nienawiści i wyzbyli się agresji wobec Polaków i katolików - napisał poseł Brynkus w oświadczeniu.

Reklama

W piśmie skierowanym do wydawcy Newsweeka Brynkus ocenił, że w artykuł jest "nieetyczny w formie" i "nieprawdziwy w treści" oraz atakuje Kościół katolicki w Polsce, w tym jednego z jego hierarchów.

- Oburzenie musi budzić próba mieszania ideologii do religii i manipulacja treściami nauki Ewangelii, aby stworzyć wrażenie politycznego zaangażowania nowego – od kilku zaledwie miesięcy – Metropolity Krakowskiego. Stanowczo sprzeciwiam się tej manipulacji oraz próbie dorabiania politycznej "gęby" osobie i posłudze Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Jestem w Krakowie na co dzień i nie spotkałem się ani z takim zaangażowaniem Księdza Arcybiskupa, ani z takimi opiniami mieszkańców czy wiernych Kościoła Krakowskiego, jak przytoczone w artykule red. Pawlickiej - napisał Brynkus.

Poseł Kukiz'15 ocenił, że w artykule abp. Jędraszewski został przedstawiony niemal jak członek PiS, a jednym głównych elementów konstrukcyjnych artykułu jest kwestia katastrofy smoleńskiej.

- Naturalny z ludzkiego punktu widzenia i oczywisty z polskiej perspektywy stosunek arcybiskupa Jędraszewskiego do tej kwestii, jest przez autorkę artykułu podawany jako przykład zaangażowania politycznego, gdy jest to tylko świadectwo głębokiego patriotyzmu i postawy obywatelskiej, a nie partyjnej - stwierdził w piśmie Brynkus.

Wezwał w piśmie redakcję "Newsweeka", wydawcę tygodnika - koncern Axel Springer oraz autorkę artykułu "do refleksji i przeproszenia" abpa Jędraszewskiego za "wyrządzoną mu tym artykułem krzywdę".

Reklama