Jacek Sasin został wicepremierem. Ministrem Finansów został z kolei Marian Banaś. Zastąpił na tym stanowisku Teresę Czerwińską.

Reklama

Nowym ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej została Bożena Borys-Szopa. Wcześniej stanowisko to piastowała Elżbieta Rafalska. Dariusz Piontkowski objął urząd ministra edukacji narodowej. Zastąpił na tym stanowisku Annę Zalewską. Elżbieta Witek za Joachima Brudzińskiego objęła z kolei stanowisko szefowej MSWiA.

Michał Dworczyk i Michał Woś zostali z kolei ministrem w rządzie Mateusza Morawieckiego.

- Gratuluję i dziękuję, że przyjmujecie na siebie ten wielki trud, bo to jest wielki trud i wielka odpowiedzialność - mówił do nowo powołanych ministrów prezydent Andrzej Duda.

Reklama

Sekretarz stanu w KPRM Łukasz Schreiber powiedział w poniedziałek, że oprócz wymiany ministrów, wynikającej z wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego, rekonstrukcja rządu obejmie też stanowiska sekretarzy i podsekretarzy stanu w resortach: finansów oraz inwestycji i rozwoju.

W wyborach do PE, które odbyły się 26 maja, mandat otrzymali m.in.: wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, minister w KPRM Beata Kempa, a także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Mandaty zdobyli też: wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz wiceszef MS Patryk Jaki. (PAP)autor: Aleksander Główczewski