Bielan pytany o rekonstrukcję rządu poinformował, że "zdecydowana większość decyzji została podjęta, (a) pan premier ma jeszcze kilka, kilkanaście dni na podjęcie ostatecznych decyzji".

Reklama

Pytany czy rekonstrukcja rządu będzie szersza, niż tylko wynikająca z wyborów do PE, wicemarszałek Senatu odpowiedział: "Ona jest spowodowana wynikiem wyborów europejskich, tym że bardzo wielu ministrów, więcej niż się spodziewaliśmy, znalazło się w PE. Nie wykluczam, że w jednym czy dwóch resortach ulegnie zmianie kierownictwo, mimo że ministrowie nie zostali wybrani do PE".

Nawet gdybym wiedział, nie mógłbym powiedzieć - powiedział Bielan, dopytywany, o których ministrów chodzi. Pytany, czy minister finansów Teresa Czerwińska przejdzie do NBP, powiedział: "Nie potwierdzam, nie zaprzeczam, wszystkie decyzje w tej sprawie ogłosi pan premier".

Konieczność zmiany w rządzie wynika z tego, że w niedzielnych wyborach do PE mandat otrzymało kilku ministrów: wicepremier Beata Szydło, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa, a także m.in. rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Bielan zapewnił też, że 500 plus dla niepełnosprawnych "z całą pewnością zostanie wprowadzone". Nie odpowiedział na pytanie kiedy. Zapewnił, że budżet jest w znakomitej kondycji.

Reklama

Premier Mateusz Morawiecki w czasie majowej konwencji PiS w Krakowie zapowiedział wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku w wysokości 500 zł dla dorosłych osób niepełnosprawnych, które są całkowicie niezdolne do samodzielności. W środę odchodząca szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska zapewniła, że w ministerstwie trwają pracę nad projektem w sprawie dodatku 500 zł dla osób niepełnosprawnych. Dodała, że będzie on najpoważniejszym wyzwaniem dla nowego ministra rodziny.