Podjęliśmy decyzję, że stworzymy nowy blok lewicowy, blok wspólnej lewicy, która razem wspólnie i nareszcie po wielu latach podziałów, czasami animozji, czasami różnicy zdań pójdzie do wyborów i wygra te wybory - mówił Biedroń.

Reklama

Według niego najprawdopodobniej w lewicowy blok współtworzyć będą też SLD i Lewica Razem, ale do udziału w nim zaprosił również środowiska obywatelskie.

Nie dzieli nas nic w praktyce oprócz drobnych różnic programowych i szyldów partyjnych. Nie ma więc żadnego powodu, żeby dzisiaj, w tak trudnym momencie dla Polski, polska lewica, wszystkie postępowe siły miały iść do tych wyborów podzielone - powiedział Biedroń.

Reklama

Poinformował, że spotkanie ws. przyszłości polskiej lewicy odbędzie się w czwartek po godz. 20. Według lidera Wiosny, wspólna lista lewicy zostanie ogłoszona "w najbliższych dniach".

Czarzasty: Schetyna abdykował z pozycji lidera opozycji; zrobił wielki krok w kierunku zwycięstwa PiS

Szef PO Grzegorz Schetyna zrobił wielki krok w kierunku zwycięstwa PiS - ocenił lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Miałeś Grzegorzu wielką szansę, by być przywódcą polskiej demokracji - dziś abdykowałeś z pozycji lidera opozycji - dodał. SLD opuszcza Koalicję Europejską, jako ostatni - stwierdził.

Schetyna poinformował w czwartek, że PO idzie do jesiennych wyborów parlamentarnych pod szyldem Koalicji Obywatelskiej bez PSL i SLD. 20 proc. miejsc na listach KO mają otrzymać kandydaci "obywatelscy": społecznicy, eksperci i samorządowcy.

Czarzasty ocenił na konferencji prasowej w Łodzi, że Koalicja Europejska - współtworzona w wyborach do PE przez PO, PSL, Nowoczesną, SLD i Partię Zieloni - była największym i najlepszym projektem po transformacji, jednoczącym opozycję. Jak podkreślił, SLD do końca czekało na decyzję ws. koalicji na wybory parlamentarne.

Reklama

Ze zdziwieniem zobaczyliśmy (...), jak ten projekt został rozwalony - powiedział.

Czarzasty oświadczył, że SLD opuszcza Koalicję Europejską jako ostatnie, dlatego że "wierzyło w ten projekt" i uważało, że był on najlepszy. Nikt nas z niczego nie wypycha - wierzyliśmy w rozsądek naszych partnerów - zaznaczył.

Pan Grzegorz Schetyna dzisiaj, jako lider PO, abdykował z pozycji lidera opozycji - stwierdził szef SLD. Miałeś Grzegorzu wielką szansę na to, żeby być przywódcą polskiej demokracji - demokratów i demokratek. Dzisiaj abdykowałeś z pozycji lidera opozycji - powiedział Czarzasty pod adresem lidera PO.

Jak ocenił, szef Platformy stworzył wielki projekt, którego nie potrafił obronić. Zabrakło odwagi, wiary i umiejętności liderskich - dodał.

Według Czarzastego, Schetyna "zrobił wielki krok w kierunku zwycięstwa PiS".

Nie chcę być z kimś, kto nie chce wygrać. Nie chcę tworzyć koalicji z kimś, kto nie chce wygrać. Ktoś musi mieć wiarę w zwycięstwo, ktoś musi mieć w takim momencie jaja, w związku z tym chciałem powiedzieć jasno: budujemy blok lewicy - oświadczył Czarzasty na konferencji prasowej w Łodzi.

Czarzasty: Stworzymy blok lewicy

Jak dodał, jeszcze w czwartek o godz. 20.30 odbędzie się spotkanie z udziałem Adriana Zandberga, Roberta Biedronia oraz przedstawicieli SLD. Stworzymy blok lewicy. Słowo lewica będzie odmieniane od jutra, od dziś we wszystkich przypadkach- podkreślił.

Czarzasty poinformował też, że na sobotę SLD zwoła zarząd partii. Mamy w tej chwili, bo przygotowywaliśmy się do tego, gotowe listy, mamy gotowych kandydatów, ale w ramach współpracy z partiami lewicowymi oczywiście odpowiadamy na zaproszenie pana Biedronia, Zandberga; sami do tego zaproszenia się dopisujemy, będziemy tworzyli wspólne listy - mówił szef SLD.

Zapowiedział, że ta koalicja będzie zapraszała wszystkie podmioty lewicowe, a także samorządowców i wszystkich tych, którzy będą chcieli być na listach lewicy.

Wracają z pełną godnością, bo one nigdy nie zginęły, hasła państwa świeckiego, hasła walki o prawa kobiet, walki o prawa mniejszości, walki o prawdziwą politykę historyczną, walki o to, żeby konstytucja (...) była wypełniona, walki o praworządność, walki z problemem mieszkalnictwa - wyliczał Czarzasty.