Od razu widać, że spór o to, czy wycofać sprzeciw i pozwolić Moskwie na rozmowy z OECD, szybko poróżni prezydenta z premierem. Anna Fotyga, nowa szefowa Kancelarii Prezydenta, nie pozostawia w tej sprawie wątpliwości. Chwilę po nominacji skrytykowała pomysły gabinetu Donalda Tuska.

Reklama

"To zaledwie sześć dni od uzyskania przez rząd wotum zaufania. Ocena polityki zagranicznej może przyjść po kilku miesiącach" - tak początkowo wzbraniała się przed komentarzem. Ale zaraz dodała: "Kilka posunięć w polityce zagranicznej budzi wątpliwości. Szczególnie ukłon Donalda Tuska w stronę Moskwy" - powiedziała.

Jak Fotyga, która będzie odpowiadać za politykę zagraniczną Pałacu Prezydenckiego, wyobraża sobie współpracę z rządem? "Jest jedna racja stanu. Kwestią jest uzgodnienie strategii działania" - powiedziała tylko.

Lech Kaczyński powierzył dziś Annie Fotygę kierownictwo Kancelarii Prezydenta i Biura Spraw Zagranicznych. "Droga Anno, gratuluję Ci serdecznie" - powiedział po wręczeniu jej nominacji.

"Ma doświadczenie w bardzo trudnej pracy na stanowisku szefa MSZ" - chwalił Fotygę prezydent. Zdaniem Kaczyńskiego, gdy kierowała dyplomacją, nasza polityka zagraniczna była "odważniejsza i w bardziej zdecydowany sposób broniła polskich interesów".