Andrzej Urbański zaprosił wczoraj Raczyńską na rozmowę, podczas której poinformował ją o swojej decyzji. Potem informację tę przekazał zarządowi. "Prezes Andrzej Urbański poinformował nas o tym, że zdymisjonował dyrektor Raczyńską i że ona tę dymisję przyjęła" - mówi DZIENNIKOWI Sławomir Siwek, wiceprezes telewizji publicznej. Pozostali członkowie zarządu, Marcin Bochenek i Piotr Farfał, nie chcieli komentować sprawy, tłumacząc, że leży ona w gestii prezesa. Z dyrektor Małgorzatą Raczyńską nie udało nam się wczoraj skontaktować.

Jak ustalił DZIENNIK, decyzja o dymisji Raczyńskiej zapadła już kilka tygodni temu. Podjął ją osobiście Andrzej Urbański. "To kolejny ruch, który ma pozwolić prezesowi i PiS utrzymać się dłużej na Woronicza. Raczyńska była przecież jednym z argumentów PO na dowód, że w telewizji dzieje się źle" - mówi menedżer TVP. Według naszych informacji jej dymisja nie była niespodzianką dla polityków PiS, w tym Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS zresztą w wywiadach otwarcie mówił o tym, że dał prezesowi Urbańskiemu i Sławomirowi Siwkowi carte blanche, aby tylko zachowali TVP w rękach PiS.

Małgorzata Raczyńska została dyrektorem Jedynki w maju 2006 r. Zastąpiła na tym stanowisku Macieja Grzywaczewskiego, którego zwolnił Bronisław Wildstein. Mówiło się wówczas, że zatrudnienie Raczyńskiej było jedynym personalnym warunkiem, który Jarosław Kaczyński postawił Wildsteinowi przed jego nominacją na szefa telewizji.

Raczyńska bowiem nigdy nie ukrywała swojej przyjaźni z Jadwigą Kaczyńską, matką braci Kaczyńskich. Wcześniej nie zajmowała tak wysokiego stanowiska w mediach. Szybko jednak dyrektor TVP 1 popadła w konflikt z prezesem TVP. Gdy ten chciał ją zwolnić, poszła na kilkumiesięczne zwolnienie lekarskie. Do pracy wróciła dopiero kilka dni po odwołaniu Wildsteina, gdy funkcję prezesa objął Urbański.

Dyrektor Jedynki na swoim stanowisku nie osiągnęła spektakularnych sukcesów. Porażkami okazały się pasmo publicystyczne firmowane przez nią "Nie ma przebacz”, jak i show "Przebojowa noc” z Nataszą Urbańską, którą Raczyńska wybrała na twarz Jedynki. Była też przeciwna programowi Wildsteina "Cienie PRL”, który dziś debiutuje na antenie TVP 1. Wildstein nie chciał komentować odwołania swojej dawnej podwładnej.

Według naszych informacji Raczyńską na stanowisku dyrektor Jedynki zastąpi Dorota Macieja, szefowa redakcji "Wiadomości”. Z Macieją nie udało nam się skontaktować. Jak się mówi, ją z kolei zastąpi najprawdopodobniej Hanna Lis. TVP oficjalnie nie potwierdziła, że Andrzej Urbański zdymisjonował Raczyńską.