"Prezydent Lech Kaczyński negatywnie zaopiniował wniosek ws. odwołania Zbigniewa Nowka z funkcji szefa Agencji Wywiadu" - skomentował decyzję premiera Marcin Rosołowski, wicedyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta.

Reklama

Rosołowski dodał, że prezydent w opinii przekazanej Kancelarii Premiera, napisał m.in., że nie ma żadnych przyczyn, dla których Nowek miałby zostać odwołany z tej funkcji.

O nominacji nowego szefa Agencji Wywiadu mówiła także w Radiu ZET Małgorzata Bochenek z Kancelarii Prezydenta. Jej zdaniem, Kancelaria Premiera nie wystąpiła jeszcze do Lecha Kaczyńskiego z prośbą o opinię w sprawie powołania Ananicza.

Zapewne dlatego Ananicz został powołany tylko na pełniącego obowiązki, a nie szefa AW . By mógł pełnić te obowiązki bezterminowo musi uzyskać pozytywną opinię prezydenta, a na tę raczej nie może liczyć.

Nie jest to pierwszy spór prezydenta z premierem o zmiany w służbach specjalnych. Wcześniej, nie czekając na opinię Lecha Kaczyńskiego, Donald Tusk odwołał szefów ABW i służb wojskowych.