Apelował o wysoką frekwencję w drugiej turze wyborów i dziękował za dotychczasową frekwencję w pierwszej turze. Dziękował też za poparcie.

Reklama

- Pięć lat temu rozpocząłem proces naprawiania polskiego państwa po ośmiu latach rządów, z którymi się nie zgadzałem - mówił Duda.

Krytykował rządy PO-PSL z lat 2007-2015. Jak zaznaczył, zaczął zmieniać sytuację społeczną przez poprawienie warunków życia rodziny, w tym przez programy takie jak 500 Plus czy 300 Plus. Przekonywał, że obóz rządzący nie zapomniał zarówno o ludziach młodych przez zerowy podatek PIT dla osób do 26. roku życia oraz o ludziach starszych m.in. przez trzynastą emeryturę.

Duda: Polska jest na progu wielkiego boomu inwestycyjnego

Reklama

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek spotkał się także z mieszkańcami Starogardu Gdańskiego (woj. pomorskie). Zapowiedział też powstanie Funduszu Inwestycji Lokalnych, który ma pomóc samorządom.

Reklama

- Polska jest w tej chwili na progu wielkiego boomu inwestycyjnego. Cała Europa traktuje inwestycje jako sposób na wyjście z pandemii koronawirusa i związanego z nią kryzysu gospodarczego. My to zrealizujemy. To właśnie po to już zaczęliśmy realizację wielkich inwestycji - powiedział Duda. Podkreślił, że do Polski z programów europejskich idą - jak mówił - ogromne fundusze z kolejnej europejskiej perspektywy finansowej (na lata 2021-27).

Prezydent zwrócił uwagę na potrzebę realizacji nie tylko wielkich inwestycji w Polsce, takich jak przekop Mierzei Wiślanej czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale także takich, które realizowane są w mniejszej skali dla takich miejscowości jak Starogard Gdański czy regionu jak Pomorze.

Zapowiedział, że budowa metropolitalnej obwodnicy Trójmiasta będzie finansowana ze środków budżetu centralnego. - Ze środków publicznych, te środki już zostały przeznaczone na rząd i realizacja tego zadania będzie, będzie realizowana już w najbliższym czasie - zapewnił. - Chcę, żeby cała Polska rozwijała się w sposób jednakowy, to jest mój wielki plan - mówił Duda, przypominając, że podobną wizję miał prezydent Lech Kaczyński.

Zapowiedział też powstanie Funduszu Inwestycji Lokalnych, który - jak podkreślił - jest jego zobowiązaniem wyborczym. - By samorządy miały pieniądze na wkład własny i mogły korzystać z różnego rodzaju programów, także te mniejsze samorządy - dodał.

Prezydent skrytykował lata rządów PO-PSL, które ocenił jako okres pseudorozwoju, ponieważ doprowadzono do tego, że poza terenami wielkich miast likwidowane były m.in. komisariaty policji, połączenia komunikacyjne, urzędy pocztowe, a ludzie emigrowali z Polski. Dodał też, że to, co proponowała w poprzednich latach Platforma Obywatelska nie wpisywało się w model cywilizacyjny Europy Zachodniej jeżeli chodzi o rozwój.

- Jeżeli ktoś pyta jak jest rozwinięta Europa Zachodnia, proszę pojechać do Niemiec i zobaczyć jak wygląda niemiecka wieś, żeby zobaczyć jak wyglądają gospodarstwa. Oczywiście, że tam to było budowane przez dziesięciolecia, ale my będziemy zdążali i zdążamy do tego samego. Cała Polska musi być jednakowo rozwinięta, żeby ludzie wszędzie mieli dla siebie perspektywę - przekonywał Duda.